skip to main content

 
Rep. John Langley

Former Representative for Kentucky

Langley was the representative for Kentucky and was a Republican. He served from 1925 to 1927.

He was previously the representative for Kentucky’s 10th congressional district as a Republican from 1923 to 1925; the representative for Kentucky’s 10th congressional district as a Republican from 1915 to 1923; and the representative for Kentucky’s 10th congressional district as a Republican from 1907 to 1915.

Misconudct

Langley faced an allegation of violating the National Prohibition Act and in 1924 was convicted. On May. 15, 1924, a special committee deferred action until conclusion of criminal case and appeals. In 1925, he was re-elected. On Nov. 13, 1925, the conviction was affirmed by appeals court. On Dec. 22, 1925, the special committee concluded that House could not expel a member for action prior to election and recommended no action until decision by Supreme Court. In Jan. 1926, the Supreme Court declined to review the case. On Jan. 11, 1926, he resigned.

1924 Convicted of violating the National Prohibition Act in 1924.
May. 15, 1924 Special committee deferred action until conclusion of criminal case and appeals.
1925 Re-elected.
Nov. 13, 1925 Conviction affirmed by appeals court.
Dec. 22, 1925 Special committee concluded that House could not expel a member for action prior to election; recommended no action until decision by Supreme Court.
January 1926 Supreme Court declined to review the case
Jan. 11, 1926 Resigned.

Primary Sources

The information on this page is originally sourced from a variety of materials, including: