skip to main content

 
Rep. John Larson

Representative for Connecticut’s 1st District

pronounced jon // LAHR-sun

Larson is the representative for Connecticut’s 1st congressional district (view map) and is a Democrat. He has served since Jan 6, 1999. Larson is next up for reelection in 2020.

Photo of Rep. John Larson [D-CT1]

Analysis

Legislative Metrics

Read our 2018 Report Card for Larson.

Ideology–Leadership Chart

Larson is shown as a purple triangle in our ideology-leadership chart below. Each dot is a member of the House of Representatives positioned according to our liberal–conservative ideology score (left to right) and our leadership score (leaders are toward the top).

The chart is based on the bills Larson has sponsored and cosponsored from Jan 6, 2015 to Jun 21, 2019. See full analysis methodology.

Ratings from Advocacy Organizations

Committee Membership

John Larson sits on the following committees:

Enacted Legislation

Larson was the primary sponsor of 5 bills that were enacted:

View All »

We consider a bill enacted if one of the following is true: a) it is enacted itself, b) it has a companion bill in the other chamber (as identified by Congress) which was enacted, or c) if at least about half of its provisions were incorporated into bills that were enacted (as determined by an automated text analysis, applicable beginning with bills in the 110th Congress).

Bills Sponsored

Issue Areas

Larson sponsors bills primarily in these issue areas:

Taxation (42%) Social Welfare (25%) Health (17%) International Affairs (8%) Public Lands and Natural Resources (8%)

Recent Bills

Some of Larson’s most recently sponsored bills include...

View All » | View Cosponsors »

Voting Record

Key Votes

Larson voted Yea

Failed 230/162 on Dec 20, 2018.

Larson voted Aye

Passed 250/169 on May 22, 2018.

S. 204 amends the Federal Food, Drug, and Cosmetic Act to exempt, from specified requirements and restrictions under that Act and other laws, the provision ...

Larson voted No

Passed 347/70 on May 16, 2018.

The House Amendment to S. 2372 strengthens and improves the Department of Veterans Affairs (VA) healthcare system for the benefit of the nation’s veterans. The ...

Larson voted Aye

Passed 258/165 on Sep 27, 2016.

Under the Affordable Care Act, more commonly known as Obamacare, a number of Consumer Operated and Oriented Plans — or non-profit marketplaces to provide individuals ...

Larson voted Yea

Passed 338/88 on May 13, 2015.

The USA Freedom Act (H.R. 2048, Pub.L. 114–23) is a U.S. law enacted on June 2, 2015 that restored in modified form several provisions of ...

Larson voted Nay

Passed 219/206 on Dec 11, 2014.

This bill became the vehicle for passage of the Consolidated and Further Continuing Appropriations Act, 2015 [pdf], which was approved by the House on December ...

Larson voted No

Larson voted Yea

Larson voted Aye

Passed 304/117 on Jun 23, 2011.

The Leahy–Smith America Invents Act (AIA) is a United States federal statute that was passed by Congress and was signed into law by President Barack ...

Missed Votes

From Jan 1999 to Jun 2019, Larson missed 667 of 13,919 roll call votes, which is 4.8%. This is much worse than the median of 2.1% among the lifetime records of representatives currently serving. The chart below reports missed votes over time.

Show the numbers...

Primary Sources

The information on this page is originally sourced from a variety of materials, including: