skip to main content

 
Rep. John Linder

Former Representative for Georgia’s 7th District

Linder was the representative for Georgia’s 7th congressional district and was a Republican. He served from 2003 to 2010.

He was previously the representative for Georgia’s 11th congressional district as a Republican from 1997 to 2002; and the representative for Georgia’s 4th congressional district as a Republican from 1993 to 1996.

Photo of Rep. John Linder [R-GA7, 2003-2010]

Analysis

Ideology–Leadership Chart

Linder is shown as a purple triangle in our ideology-leadership chart below. Each dot was a member of the House of Representatives in 2010 positioned according to our liberal–conservative ideology score (left to right) and our leadership score (leaders are toward the top).

The chart is based on the bills Linder sponsored and cosponsored from Jan 4, 2005 to Dec 21, 2010. See full analysis methodology.

Enacted Legislation

Linder was the primary sponsor of 2 bills that were enacted:

View All »

Does 2 not sound like a lot? Very few bills are ever enacted — most legislators sponsor only a handful that are signed into law. But there are other legislative activities that we don’t track that are also important, including offering amendments, committee work and oversight of the other branches, and constituent services.

We consider a bill enacted if one of the following is true: a) it is enacted itself, b) it has a companion bill in the other chamber (as identified by Congress) which was enacted, or c) if at least about half of its provisions were incorporated into bills that were enacted (as determined by an automated text analysis, applicable beginning with bills in the 110th Congress).

Bills Sponsored

Issue Areas

Linder sponsored bills primarily in these issue areas:

Government Operations and Politics (22%) Taxation (16%) Science, Technology, Communications (12%) Commerce (12%) Emergency Management (9%) Crime and Law Enforcement (9%) Health (9%) Immigration (9%)

Recent Bills

Some of Linder’s most recently sponsored bills include...

View All » | View Cosponsors »

Voting Record

Key Votes

Linder voted Nay

Linder voted No

Passed 386/41 on Jul 8, 2009.

The Don't Ask, Don't Tell Repeal Act of 2010 (H.R. 2965, S. 4023) is a landmark United States federal statute enacted in December 2010 that ...

Linder voted Yea

Passed 240/179 on Jun 3, 2009.

Linder voted Nay

Missed Votes

From Jan 1993 to Dec 2010, Linder missed 486 of 11,825 roll call votes, which is 4.1%. This is worse than the median of 3.1% among the lifetime records of representatives serving in Dec 2010. The chart below reports missed votes over time.

We don’t track why legislators miss votes, but it’s often due to medical absenses and major life events.

Show the numbers...

Primary Sources

The information on this page is originally sourced from a variety of materials, including: