skip to main content

 
Rep. John McFall

Former Representative for California’s 14th District

McFall was the representative for California’s 14th congressional district and was a Democrat. He served from 1975 to 1978.

He was previously the representative for California’s 15th congressional district as a Democrat from 1963 to 1974; and the representative for California’s 11th congressional district as a Democrat from 1957 to 1962.

Misconduct

On Oct. 4, 1978, the House Committee on Standards of Official Conduct investigated McFall for failing to report $3,000 campaign contribution in 1974 and recommended reprimand, 8-2. On Oct. 13, 1978, the House of Representatives reprimanded him by voice vote On Dec. 31, 1978, he resigned.

Oct. 4, 1978 House Committee on Standards of Official Conduct conducted inquiry and recommended reprimand, 8-2
Oct. 13, 1978 House of Representatives reprimanded, voice vote
Dec. 31, 1978 Resigned.

Analysis

Ideology–Leadership Chart

McFall is shown as a purple triangle in our ideology-leadership chart below. Each dot was a member of the House of Representatives in 1978 positioned according to our liberal–conservative ideology score (left to right) and our leadership score (leaders are toward the top).

The chart is based on the bills McFall sponsored and cosponsored. See full analysis methodology.

Enacted Legislation

McFall was the primary sponsor of 17 bills that were enacted. The most recent include:

View All »

We consider a bill enacted if one of the following is true: a) it is enacted itself, b) it has a companion bill in the other chamber (as identified by Congress) which was enacted, or c) if at least about half of its provisions were incorporated into bills that were enacted (as determined by an automated text analysis, applicable beginning with bills in the 110th Congress).

Bills Sponsored

Issue Areas

McFall sponsored bills primarily in these issue areas:

Private Legislation (21%) Energy (16%) Government Operations and Politics (16%) Economics and Public Finance (13%) Public Lands and Natural Resources (12%) Foreign Trade and International Finance (9%) Transportation and Public Works (7%) Armed Forces and National Security (7%)

Recent Bills

Some of McFall’s most recently sponsored bills include...

View All » | View Cosponsors »

Voting Record

Missed Votes

From Jan 1957 to Oct 1978, McFall missed 255 of 6,699 roll call votes, which is 3.8%. This is better than the median of 8.8% among the lifetime records of representatives serving in Oct 1978. The chart below reports missed votes over time.

Show the numbers...

Primary Sources

The information on this page is originally sourced from a variety of materials, including: