skip to main content

 
Rep. John Moolenaar

Representative for Michigan’s 4th District

pronounced jon // MUUL-uh-nahr

Moolenaar is the representative for Michigan’s 4th congressional district (view map) and is a Republican. He has served since Jan 6, 2015. Moolenaar is next up for reelection in 2020.

Photo of Rep. John Moolenaar [R-MI4]

Analysis

Legislative Metrics

Read our 2018 Report Card for Moolenaar.

Ideology–Leadership Chart

Moolenaar is shown as a purple triangle in our ideology-leadership chart below. Each dot is a member of the House of Representatives positioned according to our liberal–conservative ideology score (left to right) and our leadership score (leaders are toward the top).

The chart is based on the bills Moolenaar has sponsored and cosponsored from Jan 6, 2015 to Sep 13, 2019. See full analysis methodology.

Ratings from Advocacy Organizations

Committee Membership

John Moolenaar sits on the following committees:

Enacted Legislation

Moolenaar was the primary sponsor of 1 bill that was enacted:

View All »

Does 1 not sound like a lot? Very few bills are ever enacted — most legislators sponsor only a handful that are signed into law. But there are other legislative activities that we don’t track that are also important, including offering amendments, committee work and oversight of the other branches, and constituent services.

We consider a bill enacted if one of the following is true: a) it is enacted itself, b) it has a companion bill in the other chamber (as identified by Congress) which was enacted, or c) if at least about half of its provisions were incorporated into bills that were enacted (as determined by an automated text analysis, applicable beginning with bills in the 110th Congress).

Bills Sponsored

Issue Areas

Moolenaar sponsors bills primarily in these issue areas:

Taxation (36%) Transportation and Public Works (21%) Agriculture and Food (14%) Science, Technology, Communications (14%) Government Operations and Politics (14%)

Recent Bills

Some of Moolenaar’s most recently sponsored bills include...

View All » | View Cosponsors »

Voting Record

Key Votes

Moolenaar voted Yea

Moolenaar voted Yea

Passed 229/177 on May 19, 2017.

H.R. 1039 amends the federal criminal code to authorize a probation officer to arrest a person, without warrant, if there is probable cause to believe ...

Moolenaar voted Aye

Moolenaar voted Aye

Passed 218/208 on Jun 18, 2015.

This vote made H.R. 2146 the vehicle for passage of Trade Promotion Authority (TPA) for the Trans-Pacific Partnership (TPP) trade deal currently being negotiated. H.R. ...

Moolenaar voted Yea

Passed 338/88 on May 13, 2015.

The USA Freedom Act (H.R. 2048, Pub.L. 114–23) is a U.S. law enacted on June 2, 2015 that restored in modified form several provisions of ...

Moolenaar voted Nay

Passed 328/51 on Feb 2, 2015.

Missed Votes

From Jan 2015 to Sep 2019, Moolenaar missed 20 of 3,065 roll call votes, which is 0.7%. This is better than the median of 2.0% among the lifetime records of representatives currently serving. The chart below reports missed votes over time.

We don’t track why legislators miss votes, but it’s often due to medical absenses and major life events.

Show the numbers...

Primary Sources

The information on this page is originally sourced from a variety of materials, including: