Rep. John Ratcliffe

Representative from Texas’s 4th District, Republican

Ratcliffe, a Republican, is the representative for Texas's 4th congressional district and has served since Jan 6, 2015 (next election in 2018) (map).

What you can do

Photo of Rep. John Ratcliffe [R-TX4]

Analysis

Legislative Metrics

Read our 2016 Report Card for Ratcliffe.

Sponsorship Analysis

Our unique analysis of the bills Ratcliffe has sponsored and cosponsored provides insight into his position in the House of Representatives.

Each dot in the chart below is a member of the House of Representatives. The dots are positioned horizontally according to our progressive—conservative ideology score and vertically according to our leadership score (leaders toward the top). Ratcliffe is shown as a purple triangle. (analysis methodology)

Committee Membership

John Ratcliffe sits on the following committees:

Enacted Legislation

Ratcliffe was the primary sponsor of 1 bill that was enacted:

View All »

We consider a bill enacted if one of the following is true: a) it is enacted itself, b) it has a companion bill in the other chamber (as identified by Congress) which was enacted, or c) if about one third or more of its provisions were incorporated into bills that were enacted (as determined by an automated text analysis, applicable beginning with bills in the 110th Congress).

Bills Sponsored

Issue Areas

Ratcliffe sponsors bills primarily in these issue areas:

Crime and Law Enforcement (24%) Government Operations and Politics (20%) Science, Technology, Communications (12%) Emergency Management (12%) Environmental Protection (8%) International Affairs (8%) Economics and Public Finance (8%) Finance and Financial Sector (8%)

Recent Bills

Some of Ratcliffe’s most recently sponsored bills include...

View All »

Voting Record

Key Votes

Ratcliffe’s Vote Vote Description
Nay S. 1252: Global Food Security Act of 2016
Jul 6, 2016. Passed 369/53.
The Global Food Security Act of 2016 (Pub.L. 114–195), is a law introduced on March 24, 2015 in the 114th Congress by Representative Christopher Henry "Chris" Smith (New Jersey-R) and on May 7, 2015 by Senator Robert Patrick "Bob" Casey Jr. (Pennsylvania-D), and signed by ...
No H.R. 3038: Highway and Transportation Funding Act of 2015, Part II
Jul 15, 2015. Passed 312/119.
Aye H.R. 2146: Defending Public Safety Employees’ Retirement Act
Jun 18, 2015. Passed 218/208.
This vote made H.R. 2146 the vehicle for passage of Trade Promotion Authority (TPA) for the Trans-Pacific Partnership (TPP) trade deal currently being negotiated. H.R. 2146 was originally introduced as a bill to address issues with retirement funds of federal law enforcement officers and firefighters. ...
Yea H.R. 2048: Uniting and Strengthening America by Fulfilling Rights and Ensuring Effective Discipline Over Monitoring Act of 2015
May 13, 2015. Passed 338/88.
The USA Freedom Act (H.R. 2048, Pub.L. 114–23) is a U.S. law enacted on June 2, 2015 that restored in modified form several provisions of the Patriot Act, which had expired the day before. The act imposes some new limits on the bulk collection of ...
Nay H.J.Res. 35: Making further continuing appropriations for fiscal year 2015, and for other purposes.
Feb 27, 2015. Failed 203/224.

Missed Votes

From Jan 2015 to Jun 2017, Ratcliffe missed 13 of 1,644 roll call votes, which is 0.8%. This is better than the median of 2.2% among the lifetime records of representatives currently serving. The chart below reports missed votes over time.

Show the numbers...

Primary Sources

The information on this page is originally sourced from a variety of materials, including: