skip to main content

 
Rep. John Sarbanes

Representative for Maryland’s 3rd District

pronounced jon // sar-BAYN

Sarbanes is the representative for Maryland’s 3rd congressional district (view map) and is a Democrat. He has served since Jan 4, 2007. Sarbanes is next up for reelection in 2020.

Photo of Rep. John Sarbanes [D-MD3]

Analysis

Legislative Metrics

Read our 2018 Report Card for Sarbanes.

Ideology–Leadership Chart

Sarbanes is shown as a purple triangle in our ideology-leadership chart below. Each dot is a member of the House of Representatives positioned according to our liberal–conservative ideology score (left to right) and our leadership score (leaders are toward the top).

The chart is based on the bills Sarbanes has sponsored and cosponsored from Jan 6, 2015 to Oct 11, 2019. See full analysis methodology.

Ratings from Advocacy Organizations

Committee Membership

John Sarbanes sits on the following committees:

Enacted Legislation

Sarbanes was the primary sponsor of 4 bills that were enacted:

View All »

Does 4 not sound like a lot? Very few bills are ever enacted — most legislators sponsor only a handful that are signed into law. But there are other legislative activities that we don’t track that are also important, including offering amendments, committee work and oversight of the other branches, and constituent services.

We consider a bill enacted if one of the following is true: a) it is enacted itself, b) it has a companion bill in the other chamber (as identified by Congress) which was enacted, or c) if at least about half of its provisions were incorporated into bills that were enacted (as determined by an automated text analysis, applicable beginning with bills in the 110th Congress).

Bills Sponsored

Issue Areas

Sarbanes sponsors bills primarily in these issue areas:

Government Operations and Politics (43%) Health (29%) Education (10%) Energy (10%) Public Lands and Natural Resources (10%)

Recent Bills

Some of Sarbanes’s most recently sponsored bills include...

View All » | View Cosponsors »

Voting Record

Key Votes

Sarbanes voted Nay

Passed 395/19 on Mar 20, 2018.

H.R. 4566 amends Title I of the Dodd-Frank Wall Street Reform and Consumer Protection Act (Dodd-Frank Act) to exempt nonbank financial institutions not under the ...

Sarbanes voted Nay

Passed 378/48 on Apr 26, 2017.

This bill would change the appointment process for the head of the U.S. Copyright Office, known as the Register of Copyrights. Currently the Register of ...

Sarbanes voted Nay

Passed 403/12 on May 24, 2016.

The TSCA Modernization Act of 2015 would amend the Toxic Substances Control Act to expand the ability of the Environmental Protection Agency to evaluate and ...

Sarbanes voted Nay

Sarbanes voted Yea

Passed 338/88 on May 13, 2015.

The USA Freedom Act (H.R. 2048, Pub.L. 114–23) is a U.S. law enacted on June 2, 2015 that restored in modified form several provisions of ...

Sarbanes voted No

Sarbanes voted Nay

Passed 219/206 on Dec 11, 2014.

This bill became the vehicle for passage of the Consolidated and Further Continuing Appropriations Act, 2015 [pdf], which was approved by the House on December ...

Sarbanes voted Aye

Sarbanes voted Nay

Sarbanes voted Nay

Sarbanes voted Aye

Passed 304/117 on Jun 23, 2011.

The Leahy–Smith America Invents Act (AIA) is a United States federal statute that was passed by Congress and was signed into law by President Barack ...

Missed Votes

From Jan 2007 to Sep 2019, Sarbanes missed 119 of 9,431 roll call votes, which is 1.3%. This is better than the median of 2.1% among the lifetime records of representatives currently serving. The chart below reports missed votes over time.

We don’t track why legislators miss votes, but it’s often due to medical absenses and major life events.

Show the numbers...

Primary Sources

The information on this page is originally sourced from a variety of materials, including: