skip to main content

 
Rep. John Sullivan

Former Representative for Oklahoma’s 1st District

Sullivan was the representative for Oklahoma’s 1st congressional district and was a Republican. He served from 2002 to 2012.

Photo of Rep. John Sullivan [R-OK1, 2002-2012]

Analysis

Ideology–Leadership Chart

Sullivan is shown as a purple triangle in our ideology-leadership chart below. Each dot was a member of the House of Representatives in 2013 positioned according to our liberal–conservative ideology score (left to right) and our leadership score (leaders are toward the top).

The chart is based on the bills Sullivan sponsored and cosponsored from Jan 4, 2007 to Jan 1, 2013. See full analysis methodology.

Enacted Legislation

Sullivan was the primary sponsor of 3 bills that were enacted:

View All »

Does 3 not sound like a lot? Very few bills are ever enacted — most legislators sponsor only a handful that are signed into law. But there are other legislative activities that we don’t track that are also important, including offering amendments, committee work and oversight of the other branches, and constituent services.

We consider a bill enacted if one of the following is true: a) it is enacted itself, b) it has a companion bill in the other chamber (as identified by Congress) which was enacted, or c) if at least about half of its provisions were incorporated into bills that were enacted (as determined by an automated text analysis, applicable beginning with bills in the 110th Congress).

Bills Sponsored

Issue Areas

Sullivan sponsored bills primarily in these issue areas:

Government Operations and Politics (20%) Health (20%) Science, Technology, Communications (14%) Environmental Protection (11%) Economics and Public Finance (11%) Energy (9%) Public Lands and Natural Resources (9%) Civil Rights and Liberties, Minority Issues (6%)

Recent Bills

Some of Sullivan’s most recently sponsored bills include...

View All » | View Cosponsors »

Voting Record

Key Votes

Sullivan voted Aye

Sullivan voted Aye

Passed 304/117 on Jun 23, 2011.

The Leahy–Smith America Invents Act (AIA) is a United States federal statute that was passed by Congress and was signed into law by President Barack ...

Sullivan voted No

Sullivan voted No

Passed 277/148 on Dec 17, 2010.

The Tax Relief, Unemployment Insurance Reauthorization, and Job Creation Act of 2010 (Pub.L. 111–312, H.R. 4853, 124 Stat. 3296, enacted December 17, 2010), also known ...

Sullivan voted Nay

Passed 379/12 on Sep 10, 2008.

Sullivan voted Yea

Passed 291/117 on Apr 29, 2008.

The Consolidated Natural Resources Act of 2008 (Pub.L. 110–229, S. 2739, 122 Stat. 754-876, enacted May 8, 2008; CNRA) was an act passed in the ...

Missed Votes

From Feb 2002 to Jan 2013, Sullivan missed 731 of 8,015 roll call votes, which is 9.1%. This is much worse than the median of 2.6% among the lifetime records of representatives serving in Jan 2013. The chart below reports missed votes over time.

We don’t track why legislators miss votes, but it’s often due to medical absenses and major life events.

Show the numbers...

Primary Sources

The information on this page is originally sourced from a variety of materials, including: