skip to main content

 
Rep. John Yarmuth

Representative for Kentucky’s 3rd District

pronounced jon // YAHR-muth

Yarmuth is the representative for Kentucky’s 3rd congressional district (view map) and is a Democrat. He has served since Jan 4, 2007. Yarmuth is next up for reelection in 2020.

Photo of Rep. John Yarmuth [D-KY3]

Analysis

Legislative Metrics

Read our 2018 Report Card for Yarmuth.

Ideology–Leadership Chart

Yarmuth is shown as a purple triangle in our ideology-leadership chart below. Each dot is a member of the House of Representatives positioned according to our liberal–conservative ideology score (left to right) and our leadership score (leaders are toward the top).

The chart is based on the bills Yarmuth has sponsored and cosponsored from Jan 6, 2015 to Jul 19, 2019. See full analysis methodology.

Ratings from Advocacy Organizations

Committee Membership

John Yarmuth sits on the following committees:

Enacted Legislation

Yarmuth was the primary sponsor of 2 bills that were enacted:

View All »

Does 2 not sound like a lot? Very few bills are ever enacted — most legislators sponsor only a handful that are signed into law. But there are other legislative activities that we don’t track that are also important, including offering amendments, committee work and oversight of the other branches, and constituent services.

We consider a bill enacted if one of the following is true: a) it is enacted itself, b) it has a companion bill in the other chamber (as identified by Congress) which was enacted, or c) if at least about half of its provisions were incorporated into bills that were enacted (as determined by an automated text analysis, applicable beginning with bills in the 110th Congress).

Bills Sponsored

Issue Areas

Yarmuth sponsors bills primarily in these issue areas:

Families (19%) International Affairs (19%) Government Operations and Politics (14%) Education (14%) Health (14%) Finance and Financial Sector (10%) Economics and Public Finance (10%)

Recent Bills

Some of Yarmuth’s most recently sponsored bills include...

View All » | View Cosponsors »

Voting Record

Key Votes

Yarmuth voted Yea

Failed 230/162 on Dec 20, 2018.

Yarmuth voted Nay

Passed 386/5 on Dec 20, 2018.

Should you be able to drive your water hyacinth plant to another state without being labeled a criminal under the law? #### Context There are ...

Yarmuth voted Nay

Passed 359/49 on Jun 28, 2018.

H.R. 6157 provides $674.6 billion in total discretionary budget authority for the Department of Defense for fiscal year (FY) 2019. The bill provides $606.5 billion ...

Yarmuth voted No

Yarmuth voted Yea

Passed 338/88 on May 13, 2015.

The USA Freedom Act (H.R. 2048, Pub.L. 114–23) is a U.S. law enacted on June 2, 2015 that restored in modified form several provisions of ...

Yarmuth voted Nay

Passed 219/206 on Dec 11, 2014.

This bill became the vehicle for passage of the Consolidated and Further Continuing Appropriations Act, 2015 [pdf], which was approved by the House on December ...

Yarmuth voted Nay

Yarmuth voted Aye

Yarmuth voted Aye

Passed 241/175 on May 22, 2013.

Yarmuth voted Aye

Passed 304/117 on Jun 23, 2011.

The Leahy–Smith America Invents Act (AIA) is a United States federal statute that was passed by Congress and was signed into law by President Barack ...

Missed Votes

From Jan 2007 to Jul 2019, Yarmuth missed 345 of 9,372 roll call votes, which is 3.7%. This is worse than the median of 2.1% among the lifetime records of representatives currently serving. The chart below reports missed votes over time.

We don’t track why legislators miss votes, but it’s often due to medical absenses and major life events.

Show the numbers...

Primary Sources

The information on this page is originally sourced from a variety of materials, including: