skip to main content

 
Rep. Jon Hinson

Former Representative for Mississippi’s 4th District

Hinson, a Republican, was the representative for Mississippi’s 4th congressional district from 1979 to 1982.

Congressional misconduct:

In 1981, Hinson was arrested for engaging in sexual activity with a member of the same sex, then illegal in Washington, D.C. On Apr. 13, 1981, he resigned. On May. 28, 1981, he pleaded no contest to charges of "attempted oral sodomy" in a House office building restroom.

Analysis

Ideology–Leadership Chart

Hinson is shown as a purple triangle in our ideology-leadership chart below. Each dot was a member of the House of Representatives in 1982 positioned according to our liberal–conservative ideology score (left to right) and our leadership score (leaders are toward the top).

The chart is based on the bills Hinson sponsored and cosponsored. See full analysis methodology.

Bills Sponsored

Issue Areas

Hinson sponsored bills primarily in these issue areas:

Taxation (33%) Government Operations and Politics (12%) Economics and Public Finance (12%) Social Welfare (10%) Labor and Employment (10%) Commerce (9%) Education (7%) Immigration (6%)

Recent Bills

Some of Hinson’s most recently sponsored bills include...

View All » | View Cosponsors »

Voting Record

Missed Votes

From Jan 1979 to Apr 1981, Hinson missed 175 of 1,294 roll call votes, which is 13.5%. This is much worse than the median of 7.8% among the lifetime records of representatives serving in Apr 1981. The chart below reports missed votes over time.

Show the numbers...

Primary Sources

The information on this page is originally sourced from a variety of materials, including: