skip to main content

 
Rep. José Serrano

Former Representative for New York’s 15th District

pronounced hoh-ZAY // suh-RAH-noh


Serrano was the representative for New York’s 15th congressional district and was a Democrat. He served from 2013 to 2020.

He was previously the representative for New York’s 16th congressional district as a Democrat from 1993 to 2012; and the representative for New York’s 18th congressional district as a Democrat from 1989 to 1992.

Photo of Rep. José Serrano [D-NY15, 2013-2020]

Analysis

Legislative Metrics

Read our 2019 Report Card for Serrano.

Ideology–Leadership Chart

Serrano is shown as a purple triangle in our ideology-leadership chart below. Each dot was a member of the House of Representatives in 2020 positioned according to our ideology score (left to right) and our leadership score (leaders are toward the top).

The chart is based on the bills Serrano sponsored and cosponsored from Jan 6, 2015 to Dec 28, 2020. See full analysis methodology.

Ratings from Advocacy Organizations

Human Rights Campaign: 100% League of Conservation Voters: 100% Planned Parenthood Action Fund: 100% The National Organization for the Reform of Marijuana Laws: B United States Chamber of Commerce: 50%

Enacted Legislation

Serrano was the primary sponsor of 11 bills that were enacted. The most recent include:

View All »

Does 11 not sound like a lot? Very few bills are ever enacted — most legislators sponsor only a handful that are signed into law. But there are other legislative activities that we don’t track that are also important, including offering amendments, committee work and oversight of the other branches, and constituent services.

We consider a bill enacted if one of the following is true: a) it is enacted itself, b) it has a companion bill in the other chamber (as identified by Congress) which was enacted, or c) if at least about half of its provisions were incorporated into bills that were enacted (as determined by an automated text analysis, applicable beginning with bills in the 110th Congress).

Bills Sponsored

Issue Areas

Serrano sponsored bills primarily in these issue areas:

Taxation (22%) International Affairs (19%) Agriculture and Food (15%) Armed Forces and National Security (11%) Immigration (11%) Government Operations and Politics (7%) Economics and Public Finance (7%) Housing and Community Development (7%)

Recent Bills

Some of Serrano’s most recently sponsored bills include...

View All » | View Cosponsors »

Voting Record

Key Votes

Serrano voted Nay

Serrano voted Nay

Passed 410/1 on May 10, 2016.

Serrano voted Nay

Passed 338/88 on May 13, 2015.

The USA Freedom Act (H.R. 2048, Pub.L. 114–23) is a U.S. law enacted on June 2, 2015 that restored in modified form several provisions of ...

Serrano voted Nay

Passed 219/206 on Dec 11, 2014.

This bill became the vehicle for passage of the Consolidated and Further Continuing Appropriations Act, 2015 [pdf], which was approved by the House on December ...

Serrano voted No

Serrano voted Aye

Passed 304/117 on Jun 23, 2011.

The Leahy–Smith America Invents Act (AIA) is a United States federal statute that was passed by Congress and was signed into law by President Barack ...

Serrano voted No

Passed 227/189 on Nov 15, 2007.

Missed Votes

From Mar 1990 to Dec 2020, Serrano missed 756 of 19,545 roll call votes, which is 3.9%. This is worse than the median of 2.3% among the lifetime records of representatives serving in Dec 2020. The chart below reports missed votes over time.

We don’t track why legislators miss votes, but it’s often due to medical absenses and major life events.

Show the numbers...

Primary Sources

The information on this page is originally sourced from a variety of materials, including: