skip to main content

 
Sen. Joseph Burton

Former Senator for Kansas

Burton was a senator from Kansas and was a Republican. He served from 1901 to 1907.

Misconduct

Burton was convicted of accepting compensation for services before a federal agency. On May. 21, 1906, his final conviction was upheld after the first had been overturned and he'd been convicted again. From 1904 to this point, Burton had not voted in the Senate to avoid triggering an explusion vote. On May 22, 1906, the issue was referred to the Committee on Privileges and Elections. On Jun. 4, 1906, he resigned.

May. 21, 1906 His final conviction was upheld after the first had been overturned and he'd been convicted again. From 1904 to this point, Burton had not voted in the Senate to avoid triggering an explusion vote.
May. 22, 1906 Referred to Committee on Privileges and Elections.
Jun. 4, 1906 Resigned.
Photo of Sen. Joseph Burton [R-KS, 1901-1907]

Voting Record

Missed Votes

From Mar 1901 to Jun 1906, Burton missed 179 of 274 roll call votes, which is 65.3%. This is much worse than the median of 29.2% among the lifetime records of senators serving in Jun 1906. The chart below reports missed votes over time.

Show the numbers...

Primary Sources

The information on this page is originally sourced from a variety of materials, including: