skip to main content

 
Rep. Juanita Millender-McDonald

Former Representative for California’s 37th District

Millender-McDonald was the representative for California’s 37th congressional district and was a Democrat. She served from 1996 to 2007.

Photo of Rep. Juanita Millender-McDonald [D-CA37, 1996-2007]

Analysis

Ideology–Leadership Chart

Millender-McDonald is shown as a purple triangle in our ideology-leadership chart below. Each dot was a member of the House of Representatives in 2008 positioned according to our liberal–conservative ideology score (left to right) and our leadership score (leaders are toward the top).

The chart is based on the bills Millender-McDonald sponsored and cosponsored from Jan 7, 2003 to Dec 10, 2008. See full analysis methodology.

Enacted Legislation

Millender-McDonald was the primary sponsor of 6 bills that were enacted:

View All »

We consider a bill enacted if one of the following is true: a) it is enacted itself, b) it has a companion bill in the other chamber (as identified by Congress) which was enacted, or c) if at least about half of its provisions were incorporated into bills that were enacted (as determined by an automated text analysis, applicable beginning with bills in the 110th Congress).

Bills Sponsored

Issue Areas

Millender-McDonald sponsored bills primarily in these issue areas:

Government Operations and Politics (21%) Families (15%) Economics and Public Finance (14%) Crime and Law Enforcement (11%) Health (11%) Labor and Employment (10%) Social Welfare (10%) Law (9%)

Recent Bills

Some of Millender-McDonald’s most recently sponsored bills include...

View All » | View Cosponsors »

Voting Record

Key Votes

Millender-McDonald voted Not Voting

Passed 267/158 on Apr 18, 2007.

Millender-McDonald voted Not Voting

Millender-McDonald voted Yea

Millender-McDonald voted Aye

Missed Votes

From Apr 1996 to Apr 2007, Millender-McDonald missed 621 of 6,413 roll call votes, which is 9.7%. This is much worse than the median of 3.1% among the lifetime records of representatives serving in Apr 2007. The chart below reports missed votes over time.

Show the numbers...

Primary Sources

The information on this page is originally sourced from a variety of materials, including: