skip to main content

 
Sen. Judd Gregg

Former Senator for New Hampshire

Gregg was a senator from New Hampshire and was a Republican. He served from 1993 to 2010.

He was previously the representative for New Hampshire’s 2nd congressional district as a Republican from 1981 to 1988.

Photo of Sen. Judd Gregg [R-NH, 1993-2010]

Analysis

Ideology–Leadership Chart

Gregg is shown as a purple triangle in our ideology-leadership chart below. Each dot was a member of the Senate in 2010 positioned according to our liberal–conservative ideology score (left to right) and our leadership score (leaders are toward the top).

The chart is based on the bills Gregg sponsored and cosponsored from Jan 24, 2005 to Dec 22, 2010. See full analysis methodology.

Enacted Legislation

Gregg was the primary sponsor of 9 bills that were enacted. The most recent include:

View All »

Does 9 not sound like a lot? Very few bills are ever enacted — most legislators sponsor only a handful that are signed into law. But there are other legislative activities that we don’t track that are also important, including offering amendments, committee work and oversight of the other branches, and constituent services.

We consider a bill enacted if one of the following is true: a) it is enacted itself, b) it has a companion bill in the other chamber (as identified by Congress) which was enacted, or c) if at least about half of its provisions were incorporated into bills that were enacted (as determined by an automated text analysis, applicable beginning with bills in the 110th Congress).

Bills Sponsored

Issue Areas

Gregg sponsored bills primarily in these issue areas:

Government Operations and Politics (19%) Economics and Public Finance (15%) Health (14%) Commerce (12%) Social Welfare (12%) Science, Technology, Communications (11%) Labor and Employment (9%) Armed Forces and National Security (8%)

Recent Bills

Some of Gregg’s most recently sponsored bills include...

View All » | View Cosponsors »

Voting Record

Key Votes

Gregg voted Yea

Motion Agreed to 81/19 on Dec 15, 2010.

The Tax Relief, Unemployment Insurance Reauthorization, and Job Creation Act of 2010 (Pub.L. 111–312, H.R. 4853, 124 Stat. 3296, enacted December 17, 2010), also known ...

Gregg voted Nay

Gregg voted Yea

Gregg voted Nay

Gregg voted Nay

Bill Passed 79/14 on Dec 14, 2007.

The Food, Conservation, and Energy Act of 2008 (Pub.L. 110–234, H.R. 2419, 122 Stat. 923, enacted May 22, 2008, also known as the 2008 U.S. ...

Gregg voted Nay

Conference Report Agreed to 81/12 on Sep 24, 2007.

Gregg voted Yea

Missed Votes

From Feb 1993 to Dec 2010, Gregg missed 222 of 6,233 roll call votes, which is 3.6%. This is worse than the median of 2.0% among the lifetime records of senators serving in Dec 2010. The chart below reports missed votes over time.

We don’t track why legislators miss votes, but it’s often due to medical absenses and major life events.

Show the numbers...

Primary Sources

The information on this page is originally sourced from a variety of materials, including: