skip to main content

 
Rep. Justin Amash

Former Representative for Michigan’s 3rd District

pronounced JUSS-tin // uh-MOSH


Amash was the representative for Michigan’s 3rd congressional district and was most recently a Libertarian (2020-2020) and previously a Republican (2011-2019) and an Independent (2019-2020). He served from 2011 to 2020.

Photo of Rep. Justin Amash [L-MI3, 2011-2020]

Analysis

Legislative Metrics

Read our 2019 Report Card for Amash.

Ideology–Leadership Chart

Amash is shown as a purple triangle in our ideology-leadership chart below. Each dot was a member of the House of Representatives in 2020 positioned according to our ideology score (left to right) and our leadership score (leaders are toward the top).

The chart is based on the bills Amash sponsored and cosponsored from Jan 6, 2015 to Dec 28, 2020. See full analysis methodology.

Ratings from Advocacy Organizations

The National Organization for the Reform of Marijuana Laws: B United States Chamber of Commerce: 58% League of Conservation Voters: 37% Human Rights Campaign: 25% Planned Parenthood Action Fund: 7%

Enacted Legislation

Amash was the primary sponsor of 1 bill that was enacted:

View All »

Does 1 not sound like a lot? Very few bills are ever enacted — most legislators sponsor only a handful that are signed into law. But there are other legislative activities that we don’t track that are also important, including offering amendments, committee work and oversight of the other branches, and constituent services.

We consider a bill enacted if one of the following is true: a) it is enacted itself, b) it has a companion bill in the other chamber (as identified by Congress) which was enacted, or c) if at least about half of its provisions were incorporated into bills that were enacted (as determined by an automated text analysis, applicable beginning with bills in the 110th Congress).

Bills Sponsored

Issue Areas

Amash sponsored bills primarily in these issue areas:

Government Operations and Politics (15%) International Affairs (15%) Armed Forces and National Security (15%) Immigration (12%) Transportation and Public Works (12%) Economics and Public Finance (12%) Foreign Trade and International Finance (12%) Crime and Law Enforcement (8%)

Recent Bills

Some of Amash’s most recently sponsored bills include...

View All » | View Cosponsors »

Voting Record

Key Votes

Amash voted Nay

Amash voted Nay

Amash voted Nay

Passed 338/88 on May 13, 2015.

The USA Freedom Act (H.R. 2048, Pub.L. 114–23) is a U.S. law enacted on June 2, 2015 that restored in modified form several provisions of ...

Amash voted Nay

Passed 219/206 on Dec 11, 2014.

This bill became the vehicle for passage of the Consolidated and Further Continuing Appropriations Act, 2015 [pdf], which was approved by the House on December ...

Amash voted No

Amash voted No

Amash voted No

Passed 304/117 on Jun 23, 2011.

The Leahy–Smith America Invents Act (AIA) is a United States federal statute that was passed by Congress and was signed into law by President Barack ...

Missed Votes

From Jan 2011 to Dec 2020, Amash missed 1 of 6,299 roll call votes, which is 0.0%. This is better than the median of 2.3% among the lifetime records of representatives serving in Dec 2020. The chart below reports missed votes over time.

We don’t track why legislators miss votes, but it’s often due to medical absenses and major life events.

Show the numbers...

Primary Sources

The information on this page is originally sourced from a variety of materials, including: