skip to main content

 
Rep. Katie Porter

Representative for California’s 45th District

pronounced KAY-tee // POR-ter

Porter is the representative for California’s 45th congressional district (view map) and is a Democrat. She has served since Jan 3, 2019. Porter is next up for reelection in 2020.

Photo of Rep. Katie Porter [D-CA45]

Analysis

Ideology–Leadership Chart

Porter is shown as a purple triangle in our ideology-leadership chart below. Each dot is a member of the House of Representatives positioned according to our liberal–conservative ideology score (left to right) and our leadership score (leaders are toward the top).

The chart is based on the bills Porter has sponsored and cosponsored from Jan 6, 2015 to Aug 13, 2019. See full analysis methodology.

Committee Membership

Katie Porter sits on the following committees:

Bills Sponsored

Issue Areas

Porter sponsors bills primarily in these issue areas:

Taxation (43%) Government Operations and Politics (29%) Finance and Financial Sector (29%)

Recent Bills

Some of Porter’s most recently sponsored bills include...

View All » | View Cosponsors »

Voting Record

Key Votes

Missed Votes

From Jan 2019 to Jul 2019, Porter missed 9 of 514 roll call votes, which is 1.8%. This is on par with the median of 2.0% among the lifetime records of representatives currently serving. The chart below reports missed votes over time.

We don’t track why legislators miss votes, but it’s often due to medical absenses and major life events.

Show the numbers...

Primary Sources

The information on this page is originally sourced from a variety of materials, including: