skip to main content

 
Sen. Kay Hagan

Former Senator for North Carolina

Hagan was a senator from North Carolina and was a Democrat. She served from 2009 to 2014.

Photo of Sen. Kay Hagan [D-NC, 2009-2014]

Analysis

Legislative Metrics

Read our 2014 Report Card for Hagan.

Ideology–Leadership Chart

Hagan is shown as a purple triangle in our ideology-leadership chart below. Each dot was a member of the Senate in 2014 positioned according to our liberal–conservative ideology score (left to right) and our leadership score (leaders are toward the top).

The chart is based on the bills Hagan sponsored and cosponsored from Jan 6, 2009 to Dec 12, 2014. See full analysis methodology.

Enacted Legislation

Hagan was the primary sponsor of 3 bills that were enacted:

View All »

Does 3 not sound like a lot? Very few bills are ever enacted — most legislators sponsor only a handful that are signed into law. But there are other legislative activities that we don’t track that are also important, including offering amendments, committee work and oversight of the other branches, and constituent services.

We consider a bill enacted if one of the following is true: a) it is enacted itself, b) it has a companion bill in the other chamber (as identified by Congress) which was enacted, or c) if at least about half of its provisions were incorporated into bills that were enacted (as determined by an automated text analysis, applicable beginning with bills in the 110th Congress).

Bills Sponsored

Issue Areas

Hagan sponsored bills primarily in these issue areas:

Foreign Trade and International Finance (64%) Education (10%)

Recent Bills

Some of Hagan’s most recently sponsored bills include...

View All » | View Cosponsors »

Voting Record

Key Votes

Hagan voted Yea

Bill Passed 76/16 on Dec 16, 2014.

Hagan voted Yea

Joint Resolution Passed 78/22 on Sep 18, 2014.

Hagan voted Yea

Hagan voted Nay

Hagan voted Nay

Motion Agreed to 81/19 on Dec 15, 2010.

The Tax Relief, Unemployment Insurance Reauthorization, and Job Creation Act of 2010 (Pub.L. 111–312, H.R. 4853, 124 Stat. 3296, enacted December 17, 2010), also known ...

Hagan voted Nay

Bill Passed 79/17 on Jun 11, 2009.

The Family Smoking Prevention and Tobacco Control Act, (Pub.L. 111–31, H.R. 1256) is a federal statute in the United States that was signed into law ...

Missed Votes

From Jan 2009 to Dec 2014, Hagan missed 35 of 1,839 roll call votes, which is 1.9%. This is on par with the median of 2.1% among the lifetime records of senators serving in Dec 2014. The chart below reports missed votes over time.

We don’t track why legislators miss votes, but it’s often due to medical absenses and major life events.

Show the numbers...

Primary Sources

The information on this page is originally sourced from a variety of materials, including: