skip to main content

 
Sen. Kay Hutchison

Former Senator for Texas


Hutchison was a senator from Texas and was a Republican. She served from 1993 to 2012.

Photo of Sen. Kay Hutchison [R-TX, 1993-2012]

Analysis

Ideology–Leadership Chart

Hutchison is shown as a purple triangle in our ideology-leadership chart below. Each dot was a member of the Senate in 2013 positioned according to our ideology score (left to right) and our leadership score (leaders are toward the top).

The chart is based on the bills Hutchison sponsored and cosponsored from Jan 4, 2007 to Jan 2, 2013. See full analysis methodology.

Enacted Legislation

Hutchison was the primary sponsor of 24 bills that were enacted. The most recent include:

View All »

Does 24 not sound like a lot? Very few bills are ever enacted — most legislators sponsor only a handful that are signed into law. But there are other legislative activities that we don’t track that are also important, including offering amendments, committee work and oversight of the other branches, and constituent services.

We consider a bill enacted if one of the following is true: a) it is enacted itself, b) it has a companion bill in the other chamber (as identified by Congress) which was enacted, or c) if at least about half of its provisions were incorporated into bills that were enacted (as determined by an automated text analysis, applicable beginning with bills in the 110th Congress).

Bills Sponsored

Issue Areas

Hutchison sponsored bills primarily in these issue areas:

Foreign Trade and International Finance (23%) Armed Forces and National Security (15%) Transportation and Public Works (14%) Taxation (13%) Public Lands and Natural Resources (10%) Science, Technology, Communications (9%) Finance and Financial Sector (9%) Social Welfare (8%)

Recently Introduced Bills

Hutchison recently introduced the following legislation:

View All » | View Cosponsors »

Most legislation has no activity after being introduced.

Voting Record

Key Votes

Hutchison voted Yea

Conference Report Agreed to 86/13 on Dec 15, 2011.

Hutchison voted Yea

Hutchison voted Yea

Motion Agreed to 81/19 on Dec 15, 2010.

The Tax Relief, Unemployment Insurance Reauthorization, and Job Creation Act of 2010 (Pub.L. 111–312, H.R. 4853, 124 Stat. 3296, enacted December 17, 2010), also known …

Hutchison voted Yea

Conference Report Agreed to 68/29 on Oct 22, 2009.

Hutchison voted Yea

Hutchison voted Yea

Bill Passed 61/36 on Jan 22, 2009.

The Lilly Ledbetter Fair Pay Act of 2009 (Pub.L. 111–2, S. 181) is a federal statute in the United States that was the first bill …

Hutchison voted Yea

Missed Votes

From Jun 1993 to Jan 2013, Hutchison missed 207 of 6,573 roll call votes, which is 3.1%. This is worse than the median of 2.0% among the lifetime records of senators serving in Jan 2013. The chart below reports missed votes over time.

We don’t track why legislators miss votes, but it’s often due to medical absenses and major life events.

Show the numbers...

Primary Sources

The information on this page is originally sourced from a variety of materials, including: