skip to main content

 
Rep. Keith Ellison

Former Representative for Minnesota’s 5th District

pronounced keeth // E-luh-sun

Ellison was the representative for Minnesota’s 5th congressional district and was a Democrat. He served from 2007 to 2018.

Photo of Rep. Keith Ellison [D-MN5, 2007-2018]

Analysis

Legislative Metrics

Read our 2018 Report Card for Ellison.

Ideology–Leadership Chart

Ellison is shown as a purple triangle in our ideology-leadership chart below. Each dot was a member of the House of Representatives in 2018 positioned according to our liberal–conservative ideology score (left to right) and our leadership score (leaders are toward the top).

The chart is based on the bills Ellison sponsored and cosponsored from Jan 3, 2013 to Dec 21, 2018. See full analysis methodology.

Ratings from Advocacy Organizations

Enacted Legislation

Ellison was the primary sponsor of 2 bills that were enacted:

View All »

We consider a bill enacted if one of the following is true: a) it is enacted itself, b) it has a companion bill in the other chamber (as identified by Congress) which was enacted, or c) if at least about half of its provisions were incorporated into bills that were enacted (as determined by an automated text analysis, applicable beginning with bills in the 110th Congress).

Bills Sponsored

Issue Areas

Ellison sponsored bills primarily in these issue areas:

Taxation (19%) Finance and Financial Sector (19%) Government Operations and Politics (11%) Labor and Employment (11%) Housing and Community Development (11%) Commerce (11%) Immigration (10%) Transportation and Public Works (8%)

Recent Bills

Some of Ellison’s most recently sponsored bills include...

View All » | View Cosponsors »

Voting Record

Key Votes

Ellison voted Nay

Passed 395/2 on Dec 11, 2017.

H.R. 2706 establishes requirements for the termination of bank accounts to prohibit federal banking regulators from formally or informally suggesting, requesting, or ordering a depository ...

Ellison voted Nay

Passed 338/88 on May 13, 2015.

The USA Freedom Act (H.R. 2048, Pub.L. 114–23) is a U.S. law enacted on June 2, 2015 that restored in modified form several provisions of ...

Ellison voted Nay

Passed 219/206 on Dec 11, 2014.

This bill became the vehicle for passage of the Consolidated and Further Continuing Appropriations Act, 2015 [pdf], which was approved by the House on December ...

Ellison voted No

Ellison voted Aye

Ellison voted Nay

Ellison voted Nay

Passed 388/3 on Feb 27, 2012.

This bill made it a federal crime to trespass on the White House grounds, and it made other minor changes to an existing law. This ...

Ellison voted Aye

Passed 304/117 on Jun 23, 2011.

The Leahy–Smith America Invents Act (AIA) is a United States federal statute that was passed by Congress and was signed into law by President Barack ...

Ellison voted Nay

Missed Votes

From Jan 2007 to Dec 2018, Ellison missed 661 of 8,876 roll call votes, which is 7.4%. This is much worse than the median of 2.5% among the lifetime records of representatives serving in Dec 2018. The chart below reports missed votes over time.

Show the numbers...

Primary Sources

The information on this page is originally sourced from a variety of materials, including: