skip to main content

 
Rep. Keith Rothfus

Former Representative for Pennsylvania’s 12th District

pronounced keeth // ROTH-fiss

Rothfus was the representative for Pennsylvania’s 12th congressional district and was a Republican. He served from 2013 to 2018.

Photo of Rep. Keith Rothfus [R-PA12, 2013-2018]

Analysis

Legislative Metrics

Read our 2018 Report Card for Rothfus.

Ideology–Leadership Chart

Rothfus is shown as a purple triangle in our ideology-leadership chart below. Each dot was a member of the House of Representatives in 2018 positioned according to our liberal–conservative ideology score (left to right) and our leadership score (leaders are toward the top).

The chart is based on the bills Rothfus sponsored and cosponsored from Jan 3, 2013 to Dec 21, 2018. See full analysis methodology.

Ratings from Advocacy Organizations

FreedomWorks: 95% Americans for Prosperity: 93% The Club for Growth: 91% NumbersUSA: 80% United States Chamber of Commerce: 75% NIAC Action: D The National Organization for the Reform of Marijuana Laws: D American Civil Liberties Union: 7% League of Conservation Voters: 6% Human Rights Campaign: 0%

Enacted Legislation

Rothfus was the primary sponsor of 3 bills that were enacted:

View All »

Does 3 not sound like a lot? Very few bills are ever enacted — most legislators sponsor only a handful that are signed into law. But there are other legislative activities that we don’t track that are also important, including offering amendments, committee work and oversight of the other branches, and constituent services.

We consider a bill enacted if one of the following is true: a) it is enacted itself, b) it has a companion bill in the other chamber (as identified by Congress) which was enacted, or c) if at least about half of its provisions were incorporated into bills that were enacted (as determined by an automated text analysis, applicable beginning with bills in the 110th Congress).

Bills Sponsored

Issue Areas

Rothfus sponsored bills primarily in these issue areas:

Finance and Financial Sector (50%) Health (19%) Environmental Protection (15%) Crime and Law Enforcement (8%) Economics and Public Finance (8%)

Recent Bills

Some of Rothfus’s most recently sponsored bills include...

View All » | View Cosponsors »

Voting Record

Key Votes

Rothfus voted Nay

Passed 361/61 on Sep 26, 2018.

H.R. 6157 provides $674.6 billion in total discretionary budget authority for the Department of Defense for fiscal year (FY) 2019. The bill provides $606.5 billion ...

Rothfus voted Nay

Passed 213/211 on Jun 21, 2018.

See the Congressional Research Service's 122-page summary of the bill. * * * H.R. 2 amends and extends major programs for income support, food and ...

Rothfus voted Nay

Passed 210/206 on Jun 7, 2018.

H.R. 8 rescinds nearly $15 billion of unobligated balances from previously appropriated funding. Specifically, the bill includes 34 rescissions totaling $14.835 billion and affects programs ...

Rothfus voted No

Rothfus voted No

Passed 218/213 on Jul 8, 2015.

The Student Success Act is an education reform bill that would shift responsibility for student assessment and school accountability to states by reducing or eliminating ...

Rothfus voted No

Passed 218/208 on Jun 18, 2015.

This vote made H.R. 2146 the vehicle for passage of Trade Promotion Authority (TPA) for the Trans-Pacific Partnership (TPP) trade deal currently being negotiated. H.R. ...

Rothfus voted Yea

Passed 338/88 on May 13, 2015.

The USA Freedom Act (H.R. 2048, Pub.L. 114–23) is a U.S. law enacted on June 2, 2015 that restored in modified form several provisions of ...

Rothfus voted Yea

Passed 219/206 on Dec 11, 2014.

This bill became the vehicle for passage of the Consolidated and Further Continuing Appropriations Act, 2015 [pdf], which was approved by the House on December ...

Rothfus voted No

Missed Votes

From Jan 2013 to Dec 2018, Rothfus missed 18 of 3,739 roll call votes, which is 0.5%. This is better than the median of 2.5% among the lifetime records of representatives serving in Dec 2018. The chart below reports missed votes over time.

We don’t track why legislators miss votes, but it’s often due to medical absenses and major life events.

Show the numbers...

Primary Sources

The information on this page is originally sourced from a variety of materials, including: