skip to main content

 
Rep. Ken Calvert

Representative for California’s 42nd District

pronounced ken // KAL-vert

Calvert is the representative for California’s 42nd congressional district (view map) and is a Republican. He has served since Jan 3, 2013. Calvert is next up for reelection in 2020.

He was previously the representative for California’s 44th congressional district as a Republican from 2003 to 2012; and the representative for California’s 43rd congressional district as a Republican from 1993 to 2002.

Photo of Rep. Ken Calvert [R-CA42]

Analysis

Legislative Metrics

Read our 2018 Report Card for Calvert.

Ideology–Leadership Chart

Calvert is shown as a purple triangle in our ideology-leadership chart below. Each dot is a member of the House of Representatives positioned according to our liberal–conservative ideology score (left to right) and our leadership score (leaders are toward the top).

The chart is based on the bills Calvert has sponsored and cosponsored from Jan 6, 2015 to Jul 16, 2019. See full analysis methodology.

Ratings from Advocacy Organizations

Committee Membership

Ken Calvert sits on the following committees:

Enacted Legislation

Calvert was the primary sponsor of 15 bills that were enacted. The most recent include:

View All »

We consider a bill enacted if one of the following is true: a) it is enacted itself, b) it has a companion bill in the other chamber (as identified by Congress) which was enacted, or c) if at least about half of its provisions were incorporated into bills that were enacted (as determined by an automated text analysis, applicable beginning with bills in the 110th Congress).

Bills Sponsored

Issue Areas

Calvert sponsors bills primarily in these issue areas:

Crime and Law Enforcement (19%) Armed Forces and National Security (19%) Environmental Protection (12%) Government Operations and Politics (12%) Immigration (12%) Economics and Public Finance (12%) Labor and Employment (7%) Public Lands and Natural Resources (7%)

Recent Bills

Some of Calvert’s most recently sponsored bills include...

View All » | View Cosponsors »

Voting Record

Key Votes

Calvert voted Yea

Passed 338/88 on May 13, 2015.

The USA Freedom Act (H.R. 2048, Pub.L. 114–23) is a U.S. law enacted on June 2, 2015 that restored in modified form several provisions of ...

Calvert voted Yea

Passed 219/206 on Dec 11, 2014.

This bill became the vehicle for passage of the Consolidated and Further Continuing Appropriations Act, 2015 [pdf], which was approved by the House on December ...

Calvert voted Aye

Calvert voted Aye

Passed 304/117 on Jun 23, 2011.

The Leahy–Smith America Invents Act (AIA) is a United States federal statute that was passed by Congress and was signed into law by President Barack ...

Calvert voted Yea

Passed 310/106 on Oct 22, 2009.

Calvert voted Yea

Passed 321/105 on Mar 18, 2009.

The Edward M. Kennedy Serve America Act or Serve America Act (H.R. 1388, Public Law 111-13) was introduced in the United States House of Representatives ...

Calvert voted Aye

Calvert voted Aye

Passed 323/95 on Feb 24, 2009.

Missed Votes

From Jan 1993 to Jul 2019, Calvert missed 465 of 17,663 roll call votes, which is 2.6%. This is on par with the median of 2.1% among the lifetime records of representatives currently serving. The chart below reports missed votes over time.

Show the numbers...

Primary Sources

The information on this page is originally sourced from a variety of materials, including: