skip to main content

 
Rep. Kevin McCarthy

House Minority Leader and Representative for California’s 23rd District

pronounced KE-vin // muh-KAHR-thee

McCarthy is the representative for California’s 23rd congressional district (view map) and is a Republican. He has served since Jan 3, 2013. McCarthy is next up for reelection in 2020.

He is also House Minority Leader, a party leadership role. Party leaders focus more on setting their party’s legislative priorties than on introducing legislation.

He was previously the representative for California’s 22nd congressional district as a Republican from 2007 to 2012.

Photo of Rep. Kevin McCarthy [R-CA23]

Analysis

Legislative Metrics

Read our 2018 Report Card for McCarthy.

Ideology–Leadership Chart

McCarthy is shown as a purple triangle in our ideology-leadership chart below. Each dot is a member of the House of Representatives positioned according to our liberal–conservative ideology score (left to right) and our leadership score (leaders are toward the top).

The chart is based on the bills McCarthy has sponsored and cosponsored from Jan 6, 2015 to Dec 5, 2019. See full analysis methodology.

Ratings from Advocacy Organizations

Enacted Legislation

McCarthy was the primary sponsor of 15 bills that were enacted. The most recent include:

View All »

Does 15 not sound like a lot? Very few bills are ever enacted — most legislators sponsor only a handful that are signed into law. But there are other legislative activities that we don’t track that are also important, including offering amendments, committee work and oversight of the other branches, and constituent services.

We consider a bill enacted if one of the following is true: a) it is enacted itself, b) it has a companion bill in the other chamber (as identified by Congress) which was enacted, or c) if at least about half of its provisions were incorporated into bills that were enacted (as determined by an automated text analysis, applicable beginning with bills in the 110th Congress).

Bills Sponsored

Issue Areas

McCarthy sponsors bills primarily in these issue areas:

Government Operations and Politics (33%) Health (11%) Armed Forces and National Security (11%) Water Resources Development (11%) Emergency Management (11%) International Affairs (11%) Science, Technology, Communications (11%)

Recent Bills

Some of McCarthy’s most recently sponsored bills include...

View All » | View Cosponsors »

As House Minority Leader, McCarthy may be focused on his responsibilities other than introducing legislation, such as setting the chamber’s agenda, uniting his party, and brokering deals.

Voting Record

Key Votes

McCarthy voted Yea

Passed 338/88 on May 13, 2015.

The USA Freedom Act (H.R. 2048, Pub.L. 114–23) is a U.S. law enacted on June 2, 2015 that restored in modified form several provisions of ...

McCarthy voted Yea

Passed 219/206 on Dec 11, 2014.

This bill became the vehicle for passage of the Consolidated and Further Continuing Appropriations Act, 2015 [pdf], which was approved by the House on December ...

McCarthy voted Aye

McCarthy voted Aye

Passed 304/117 on Jun 23, 2011.

The Leahy–Smith America Invents Act (AIA) is a United States federal statute that was passed by Congress and was signed into law by President Barack ...

McCarthy voted Yea

McCarthy voted Yea

Passed 240/179 on Jun 3, 2009.

McCarthy voted Nay

McCarthy voted No

Missed Votes

From Jan 2007 to Dec 2019, McCarthy missed 174 of 9,530 roll call votes, which is 1.8%. This is on par with the median of 2.1% among the lifetime records of representatives currently serving. The chart below reports missed votes over time.

We don’t track why legislators miss votes, but it’s often due to medical absenses and major life events.

Show the numbers...

Primary Sources

The information on this page is originally sourced from a variety of materials, including: