skip to main content

 
Rep. Kevin Yoder

Former Representative for Kansas’s 3rd District

pronounced KE-vin // YOH-der

Yoder was the representative for Kansas’s 3rd congressional district and was a Republican. He served from 2011 to 2018.

Photo of Rep. Kevin Yoder [R-KS3, 2011-2018]

Analysis

Legislative Metrics

Read our 2018 Report Card for Yoder.

Ideology–Leadership Chart

Yoder is shown as a purple triangle in our ideology-leadership chart below. Each dot was a member of the House of Representatives in 2018 positioned according to our liberal–conservative ideology score (left to right) and our leadership score (leaders are toward the top).

The chart is based on the bills Yoder sponsored and cosponsored from Jan 3, 2013 to Dec 21, 2018. See full analysis methodology.

Ratings from Advocacy Organizations

Americans for Prosperity: 87% United States Chamber of Commerce: 82% NumbersUSA: 78% FreedomWorks: 65% The Club for Growth: 59% American Civil Liberties Union: 18% The National Organization for the Reform of Marijuana Laws: D League of Conservation Voters: 3% Human Rights Campaign: 0% NIAC Action: F

Enacted Legislation

Yoder was the primary sponsor of 2 bills that were enacted:

View All »

Does 2 not sound like a lot? Very few bills are ever enacted — most legislators sponsor only a handful that are signed into law. But there are other legislative activities that we don’t track that are also important, including offering amendments, committee work and oversight of the other branches, and constituent services.

We consider a bill enacted if one of the following is true: a) it is enacted itself, b) it has a companion bill in the other chamber (as identified by Congress) which was enacted, or c) if at least about half of its provisions were incorporated into bills that were enacted (as determined by an automated text analysis, applicable beginning with bills in the 110th Congress).

Bills Sponsored

Issue Areas

Yoder sponsored bills primarily in these issue areas:

Crime and Law Enforcement (67%) Health (33%)

Recent Bills

Some of Yoder’s most recently sponsored bills include...

View All » | View Cosponsors »

Voting Record

Key Votes

Yoder voted Nay

Passed 210/206 on Jun 7, 2018.

H.R. 8 rescinds nearly $15 billion of unobligated balances from previously appropriated funding. Specifically, the bill includes 34 rescissions totaling $14.835 billion and affects programs ...

Yoder voted Nay

Passed 215/205 on Mar 28, 2017.

A Republican bill would block a regulation of President Obama’s that they see as executive overreach, but privacy advocates claim it could allow companies to ...

Yoder voted No

Yoder voted Nay

Passed 338/88 on May 13, 2015.

The USA Freedom Act (H.R. 2048, Pub.L. 114–23) is a U.S. law enacted on June 2, 2015 that restored in modified form several provisions of ...

Yoder voted Yea

Passed 219/206 on Dec 11, 2014.

This bill became the vehicle for passage of the Consolidated and Further Continuing Appropriations Act, 2015 [pdf], which was approved by the House on December ...

Yoder voted Aye

Yoder voted Nay

Passed 354/67 on Jan 4, 2013.

Yoder voted No

Yoder voted No

Yoder voted Aye

Passed 304/117 on Jun 23, 2011.

The Leahy–Smith America Invents Act (AIA) is a United States federal statute that was passed by Congress and was signed into law by President Barack ...

Missed Votes

From Jan 2011 to Dec 2018, Yoder missed 53 of 5,345 roll call votes, which is 1.0%. This is better than the median of 2.5% among the lifetime records of representatives serving in Dec 2018. The chart below reports missed votes over time.

We don’t track why legislators miss votes, but it’s often due to medical absenses and major life events.

Show the numbers...

Primary Sources

The information on this page is originally sourced from a variety of materials, including: