skip to main content

 
Rep. Laura Richardson

Former Representative for California’s 37th District

Richardson was the representative for California’s 37th congressional district and was a Democrat. She served from 2007 to 2012.

Alleged misconduct & resolution

In 2009 Richardson was investigated for violating gift and financial disclosure rules with respect to her home, its foreclosure and yard work from 2007 to 2008. The House Committee on Standards of Official Conduct concluded that Representative Richardson did not knowingly receive and/or fail to disclose gifts with respect to her home, its foreclosure or yard work. In 2012, Representative Richardson lost her bid for reelection in 2012.

Aug. 6, 2009 House Office of Congressional Ethics recommended that the Committee on Standards of Official Conduct further review the allegation of a violation of the gift rule but dismiss the allegations of a violation of the financial disclosure rule and receipt of professional services from her neighbors
Jun. 30, 2010 House Committee on Standards of Official Conduct concluded that Representative Richardson did not knowingly receive and/or fail to disclose gifts with respect to her home, its foreclosure or yard work
2012 Richardson lost reelection.
Photo of Rep. Laura Richardson [D-CA37, 2007-2012]

Analysis

Ideology–Leadership Chart

Richardson is shown as a purple triangle in our ideology-leadership chart below. Each dot was a member of the House of Representatives in 2013 positioned according to our liberal–conservative ideology score (left to right) and our leadership score (leaders are toward the top).

The chart is based on the bills Richardson sponsored and cosponsored from Jan 4, 2007 to Jan 1, 2013. See full analysis methodology.

Enacted Legislation

Richardson was the primary sponsor of 3 bills that were enacted:

View All »

We consider a bill enacted if one of the following is true: a) it is enacted itself, b) it has a companion bill in the other chamber (as identified by Congress) which was enacted, or c) if at least about half of its provisions were incorporated into bills that were enacted (as determined by an automated text analysis, applicable beginning with bills in the 110th Congress).

Bills Sponsored

Issue Areas

Richardson sponsored bills primarily in these issue areas:

Emergency Management (27%) Transportation and Public Works (26%) International Affairs (13%) Education (11%) Taxation (7%) Health (6%) Labor and Employment (6%) Families (4%)

Recent Bills

Some of Richardson’s most recently sponsored bills include...

View All » | View Cosponsors »

Voting Record

Key Votes

Richardson voted No

Richardson voted No

Richardson voted No

Passed 269/161 on Aug 1, 2011.

The Budget Control Act of 2011 (Pub.L. 112–25, S. 365, 125 Stat. 240, enacted August 2, 2011) is a federal statute enacted by the 112th ...

Richardson voted Aye

Passed 304/117 on Jun 23, 2011.

The Leahy–Smith America Invents Act (AIA) is a United States federal statute that was passed by Congress and was signed into law by President Barack ...

Richardson voted Not Voting

Missed Votes

From Sep 2007 to Jan 2013, Richardson missed 175 of 4,289 roll call votes, which is 4.1%. This is worse than the median of 2.6% among the lifetime records of representatives serving in Jan 2013. The chart below reports missed votes over time.

Show the numbers...

Primary Sources

The information on this page is originally sourced from a variety of materials, including: