skip to main content

 
Rep. Loretta Sanchez

Former Representative for California’s 46th District

Sanchez was the representative for California’s 46th congressional district and was a Democrat. She served from 2013 to 2016.

She was previously the representative for California’s 47th congressional district as a Democrat from 2003 to 2012; and the representative for California’s 46th congressional district as a Democrat from 1997 to 2002.

Photo of Rep. Loretta Sanchez [D-CA46, 2013-2016]

Analysis

Legislative Metrics

Read our 2016 Report Card for Sanchez.

Ideology–Leadership Chart

Sanchez is shown as a purple triangle in our ideology-leadership chart below. Each dot was a member of the House of Representatives in 2016 positioned according to our liberal–conservative ideology score (left to right) and our leadership score (leaders are toward the top).

The chart is based on the bills Sanchez sponsored and cosponsored from Jan 5, 2011 to Dec 30, 2016. See full analysis methodology.

Enacted Legislation

Sanchez was the primary sponsor of 1 bill that was enacted:

View All »

Does 1 not sound like a lot? Very few bills are ever enacted — most legislators sponsor only a handful that are signed into law. But there are other legislative activities that we don’t track that are also important, including offering amendments, committee work and oversight of the other branches, and constituent services.

We consider a bill enacted if one of the following is true: a) it is enacted itself, b) it has a companion bill in the other chamber (as identified by Congress) which was enacted, or c) if at least about half of its provisions were incorporated into bills that were enacted (as determined by an automated text analysis, applicable beginning with bills in the 110th Congress).

Bills Sponsored

Issue Areas

Sanchez sponsored bills primarily in these issue areas:

Armed Forces and National Security (40%) Education (20%) Private Legislation (13%) Taxation (13%) Crime and Law Enforcement (13%)

Recent Bills

Some of Sanchez’s most recently sponsored bills include...

View All » | View Cosponsors »

Voting Record

Key Votes

Sanchez voted Yea

Passed 338/88 on May 13, 2015.

The USA Freedom Act (H.R. 2048, Pub.L. 114–23) is a U.S. law enacted on June 2, 2015 that restored in modified form several provisions of ...

Sanchez voted Aye

Sanchez voted Nay

Passed 219/206 on Dec 11, 2014.

This bill became the vehicle for passage of the Consolidated and Further Continuing Appropriations Act, 2015 [pdf], which was approved by the House on December ...

Sanchez voted Aye

Sanchez voted No

Passed 304/117 on Jun 23, 2011.

The Leahy–Smith America Invents Act (AIA) is a United States federal statute that was passed by Congress and was signed into law by President Barack ...

Missed Votes

From Jan 1997 to Dec 2016, Sanchez missed 1,104 of 13,498 roll call votes, which is 8.2%. This is much worse than the median of 2.4% among the lifetime records of representatives serving in Dec 2016. The chart below reports missed votes over time.

We don’t track why legislators miss votes, but it’s often due to medical absenses and major life events.

Show the numbers...

Primary Sources

The information on this page is originally sourced from a variety of materials, including: