skip to main content

 
Rep. Louie Gohmert Jr.

Representative for Texas’s 1st District

pronounced LOO-ee // GOH-mer

Gohmert is the representative for Texas’s 1st congressional district (view map) and is a Republican. He has served since Jan 4, 2005. Gohmert is next up for reelection in 2020.

Photo of Rep. Louie Gohmert [R-TX1]

Analysis

Legislative Metrics

Read our 2018 Report Card for Gohmert.

Ideology–Leadership Chart

Gohmert is shown as a purple triangle in our ideology-leadership chart below. Each dot is a member of the House of Representatives positioned according to our liberal–conservative ideology score (left to right) and our leadership score (leaders are toward the top).

The chart is based on the bills Gohmert has sponsored and cosponsored from Jan 6, 2015 to Oct 15, 2019. See full analysis methodology.

Ratings from Advocacy Organizations

Committee Membership

Louie Gohmert Jr. sits on the following committees:

Enacted Legislation

Gohmert was the primary sponsor of 1 bill that was enacted:

View All »

Does 1 not sound like a lot? Very few bills are ever enacted — most legislators sponsor only a handful that are signed into law. But there are other legislative activities that we don’t track that are also important, including offering amendments, committee work and oversight of the other branches, and constituent services.

We consider a bill enacted if one of the following is true: a) it is enacted itself, b) it has a companion bill in the other chamber (as identified by Congress) which was enacted, or c) if at least about half of its provisions were incorporated into bills that were enacted (as determined by an automated text analysis, applicable beginning with bills in the 110th Congress).

Bills Sponsored

Issue Areas

Gohmert sponsors bills primarily in these issue areas:

International Affairs (26%) Environmental Protection (16%) Immigration (13%) Science, Technology, Communications (10%) Economics and Public Finance (10%) Armed Forces and National Security (10%) Civil Rights and Liberties, Minority Issues (10%) Taxation (6%)

Recent Bills

Some of Gohmert’s most recently sponsored bills include...

View All » | View Cosponsors »

Voting Record

Key Votes

Gohmert voted Nay

Passed 407/1 on Sep 5, 2017.

H.R. 3110 would allow the Independent Member with insurance expertise on the Financial Stability Oversight Council (FSOC) to continue to serve for up to 18 ...

Gohmert voted Nay

Passed 338/88 on May 13, 2015.

The USA Freedom Act (H.R. 2048, Pub.L. 114–23) is a U.S. law enacted on June 2, 2015 that restored in modified form several provisions of ...

Gohmert voted Nay

Passed 219/206 on Dec 11, 2014.

This bill became the vehicle for passage of the Consolidated and Further Continuing Appropriations Act, 2015 [pdf], which was approved by the House on December ...

Gohmert voted No

Gohmert voted Nay

Gohmert voted No

Passed 304/117 on Jun 23, 2011.

The Leahy–Smith America Invents Act (AIA) is a United States federal statute that was passed by Congress and was signed into law by President Barack ...

Missed Votes

From Jan 2005 to Oct 2019, Gohmert missed 747 of 10,650 roll call votes, which is 7.0%. This is much worse than the median of 2.1% among the lifetime records of representatives currently serving. The chart below reports missed votes over time.

We don’t track why legislators miss votes, but it’s often due to medical absenses and major life events.

Show the numbers...

Primary Sources

The information on this page is originally sourced from a variety of materials, including: