skip to main content

 
Rep. Louise Slaughter

Former Representative for New York’s 25th District

pronounced loo-EEZ // SLAW-ter

Slaughter was the representative for New York’s 25th congressional district and was a Democrat. She served from 2013 to 2018.

She was previously the representative for New York’s 28th congressional district as a Democrat from 1993 to 2012; and the representative for New York’s 30th congressional district as a Democrat from 1987 to 1992.

Photo of Rep. Louise Slaughter [D-NY25, 2013-2018]

Analysis

Legislative Metrics

Read our 2017 Report Card for Slaughter.

Ideology–Leadership Chart

Slaughter is shown as a purple triangle in our ideology-leadership chart below. Each dot was a member of the House of Representatives in 2018 positioned according to our liberal–conservative ideology score (left to right) and our leadership score (leaders are toward the top).

The chart is based on the bills Slaughter sponsored and cosponsored from Jan 3, 2013 to Dec 21, 2018. See full analysis methodology.

Ratings from Advocacy Organizations

NIAC Action: A The National Organization for the Reform of Marijuana Laws: B NumbersUSA: 10% FreedomWorks: 5% Americans for Prosperity: 0%

Enacted Legislation

Slaughter was the primary sponsor of 12 bills that were enacted. The most recent include:

View All »

Does 12 not sound like a lot? Very few bills are ever enacted — most legislators sponsor only a handful that are signed into law. But there are other legislative activities that we don’t track that are also important, including offering amendments, committee work and oversight of the other branches, and constituent services.

We consider a bill enacted if one of the following is true: a) it is enacted itself, b) it has a companion bill in the other chamber (as identified by Congress) which was enacted, or c) if at least about half of its provisions were incorporated into bills that were enacted (as determined by an automated text analysis, applicable beginning with bills in the 110th Congress).

Bills Sponsored

Issue Areas

Slaughter sponsored bills primarily in these issue areas:

Health (20%) Government Operations and Politics (20%) Education (17%) Foreign Trade and International Finance (11%) Law (9%) Labor and Employment (9%) Environmental Protection (9%) Taxation (6%)

Recent Bills

Some of Slaughter’s most recently sponsored bills include...

View All » | View Cosponsors »

Voting Record

Key Votes

Slaughter voted Yea

Passed 256/164 on Jan 11, 2018.

This bill became the vehicle for passage of the FISA Amendments Reauthorization Act of 2017. The bill would extend so-called "section 702" government surveillance under ...

Slaughter voted Nay

Passed 403/12 on May 24, 2016.

The TSCA Modernization Act of 2015 would amend the Toxic Substances Control Act to expand the ability of the Environmental Protection Agency to evaluate and ...

Slaughter voted Yea

Passed 338/88 on May 13, 2015.

The USA Freedom Act (H.R. 2048, Pub.L. 114–23) is a U.S. law enacted on June 2, 2015 that restored in modified form several provisions of ...

Slaughter voted Nay

Passed 219/206 on Dec 11, 2014.

This bill became the vehicle for passage of the Consolidated and Further Continuing Appropriations Act, 2015 [pdf], which was approved by the House on December ...

Slaughter voted No

Slaughter voted No

Passed 304/117 on Jun 23, 2011.

The Leahy–Smith America Invents Act (AIA) is a United States federal statute that was passed by Congress and was signed into law by President Barack ...

Missed Votes

From Jan 1987 to Mar 2018, Slaughter missed 1,329 of 19,559 roll call votes, which is 6.8%. This is much worse than the median of 2.5% among the lifetime records of representatives serving in Mar 2018. The chart below reports missed votes over time.

We don’t track why legislators miss votes, but it’s often due to medical absenses and major life events.

Show the numbers...

Primary Sources

The information on this page is originally sourced from a variety of materials, including: