skip to main content

 
Rep. Lucille Roybal-Allard

Representative for California’s 40th District

pronounced loo-SEEL // ROY-bawl A-lerd

Roybal-Allard is the representative for California’s 40th congressional district (view map) and is a Democrat. She has served since Jan 3, 2013. Roybal-Allard is next up for reelection in 2020.

She was previously the representative for California’s 34th congressional district as a Democrat from 2003 to 2012; and the representative for California’s 33rd congressional district as a Democrat from 1993 to 2002.

Photo of Rep. Lucille Roybal-Allard [D-CA40]

Analysis

Legislative Metrics

Read our 2018 Report Card for Roybal-Allard.

Ideology–Leadership Chart

Roybal-Allard is shown as a purple triangle in our ideology-leadership chart below. Each dot is a member of the House of Representatives positioned according to our liberal–conservative ideology score (left to right) and our leadership score (leaders are toward the top).

The chart is based on the bills Roybal-Allard has sponsored and cosponsored from Jan 6, 2015 to Sep 16, 2019. See full analysis methodology.

Ratings from Advocacy Organizations

Committee Membership

Lucille Roybal-Allard sits on the following committees:

Enacted Legislation

Roybal-Allard was the primary sponsor of 8 bills that were enacted. The most recent include:

View All »

Does 8 not sound like a lot? Very few bills are ever enacted — most legislators sponsor only a handful that are signed into law. But there are other legislative activities that we don’t track that are also important, including offering amendments, committee work and oversight of the other branches, and constituent services.

We consider a bill enacted if one of the following is true: a) it is enacted itself, b) it has a companion bill in the other chamber (as identified by Congress) which was enacted, or c) if at least about half of its provisions were incorporated into bills that were enacted (as determined by an automated text analysis, applicable beginning with bills in the 110th Congress).

Bills Sponsored

Issue Areas

Roybal-Allard sponsors bills primarily in these issue areas:

Health (33%) Immigration (33%) Labor and Employment (8%) Crime and Law Enforcement (8%) Emergency Management (8%) Education (5%) Families (5%)

Recent Bills

Some of Roybal-Allard’s most recently sponsored bills include...

View All » | View Cosponsors »

Voting Record

Key Votes

Roybal-Allard voted Yea

Passed 300/131 on Jun 10, 2015.

The Country of Origin Labeling Amendments Act of 2015 would repeal the requirement for meat products to be labeled with their country of origin. Currently ...

Roybal-Allard voted Yea

Passed 338/88 on May 13, 2015.

The USA Freedom Act (H.R. 2048, Pub.L. 114–23) is a U.S. law enacted on June 2, 2015 that restored in modified form several provisions of ...

Roybal-Allard voted Nay

Passed 219/206 on Dec 11, 2014.

This bill became the vehicle for passage of the Consolidated and Further Continuing Appropriations Act, 2015 [pdf], which was approved by the House on December ...

Roybal-Allard voted Aye

Roybal-Allard voted Yea

Roybal-Allard voted Aye

Passed 304/117 on Jun 23, 2011.

The Leahy–Smith America Invents Act (AIA) is a United States federal statute that was passed by Congress and was signed into law by President Barack ...

Roybal-Allard voted Nay

Passed 263/171 on Oct 3, 2008.

This bill became the vehicle for passage of economic stimulus relief during the 2008 financial crisis as well as other unrelated provisions. It was the ...

Roybal-Allard voted Yea

Failed 141/149 on May 15, 2008.

The Post-9/11 Veterans Educational Assistance Act of 2008 is Title V of the Supplemental Appropriations Act of 2008, Pub.L. 110–252, H.R. 2642, an Act of ...

Missed Votes

From Jan 1993 to Sep 2019, Roybal-Allard missed 436 of 17,694 roll call votes, which is 2.5%. This is on par with the median of 2.1% among the lifetime records of representatives currently serving. The chart below reports missed votes over time.

We don’t track why legislators miss votes, but it’s often due to medical absenses and major life events.

Show the numbers...

Primary Sources

The information on this page is originally sourced from a variety of materials, including: