skip to main content

 
Rep. Marcia Fudge

Former Representative for Ohio’s 11th District

pronounced MAHR-shuh // FUH-j


Fudge was the representative for Ohio’s 11th congressional district and was a Democrat. She served from 2008 to 2021.

Fudge has cosponsored 1 bills introduced in the current Congress by Republican legislators who fomented the terrorist attack on the Capitol on January 6, 2021 by calling for entire states to be disenfranchised in the 2020 presidential election.
Photo of Rep. Marcia Fudge [D-OH11, 2008-2021]

Analysis

Legislative Metrics

Read our 2020 Report Card for Fudge.

Ideology–Leadership Chart

Fudge is shown as a purple triangle in our ideology-leadership chart below. Each dot was a member of the House of Representatives in 2020 positioned according to our ideology score (left to right) and our leadership score (leaders are toward the top).

The chart is based on the bills Fudge sponsored and cosponsored from Jan 6, 2015 to Dec 28, 2020. See full analysis methodology.

Ratings from Advocacy Organizations

Human Rights Campaign: 100% Planned Parenthood Action Fund: 100% League of Conservation Voters: 93% The National Organization for the Reform of Marijuana Laws: B United States Chamber of Commerce: 58% The Club for Growth: 7%

Enacted Legislation

Fudge was the primary sponsor of 2 bills that were enacted:

View All »

Does 2 not sound like a lot? Very few bills are ever enacted — most legislators sponsor only a handful that are signed into law. But there are other legislative activities that we don’t track that are also important, including offering amendments, committee work and oversight of the other branches, and constituent services.

We consider a bill enacted if one of the following is true: a) it is enacted itself, b) it has a companion bill in the other chamber (as identified by Congress) which was enacted, or c) if at least about half of its provisions were incorporated into bills that were enacted (as determined by an automated text analysis, applicable beginning with bills in the 110th Congress).

Bills Sponsored

Issue Areas

Fudge sponsored bills primarily in these issue areas:

Education (35%) Agriculture and Food (30%) Health (15%) Environmental Protection (10%) Labor and Employment (5%) Civil Rights and Liberties, Minority Issues (5%)

Recent Bills

Some of Fudge’s most recently sponsored bills include...

View All » | View Cosponsors »

Voting Record

Key Votes

Fudge voted No

Passed 416/7 on Mar 22, 2017.

Health care is one of the most contentious and partisan issues on Capitol Hill, but a bill intended to increase competition in the health insurance ...

Fudge voted No

Fudge voted Yea

Passed 338/88 on May 13, 2015.

The USA Freedom Act (H.R. 2048, Pub.L. 114–23) is a U.S. law enacted on June 2, 2015 that restored in modified form several provisions of ...

Fudge voted Nay

Passed 219/206 on Dec 11, 2014.

This bill became the vehicle for passage of the Consolidated and Further Continuing Appropriations Act, 2015 [pdf], which was approved by the House on December ...

Fudge voted No

Fudge voted Aye

Fudge voted Nay

Fudge voted Aye

Passed 304/117 on Jun 23, 2011.

The Leahy–Smith America Invents Act (AIA) is a United States federal statute that was passed by Congress and was signed into law by President Barack ...

Missed Votes

From Dec 2008 to Mar 2021, Fudge missed 333 of 8,033 roll call votes, which is 4.1%. This is worse than the median of 2.0% among the lifetime records of representatives serving in Mar 2021. The chart below reports missed votes over time.

We don’t track why legislators miss votes, but it’s often due to medical absenses and major life events.

Show the numbers...

Primary Sources

The information on this page is originally sourced from a variety of materials, including: