skip to main content

 
Rep. Mark DeSaulnier

Representative for California’s 11th District

pronounced mahrk // duh-SOHN-jay


DeSaulnier is the representative for California’s 11th congressional district (view map) and is a Democrat. He has served since Jan 6, 2015. DeSaulnier is next up for reelection in 2022 and serves until Jan 3, 2023.

Photo of Rep. Mark DeSaulnier [D-CA11]

Analysis

Ideology–Leadership Chart

DeSaulnier is shown as a purple triangle in our ideology-leadership chart below. Each dot is a member of the House of Representatives positioned according to our ideology score (left to right) and our leadership score (leaders are toward the top).

The chart is based on the bills DeSaulnier has sponsored and cosponsored from Jan 3, 2017 to Jan 15, 2021. See full analysis methodology.

Ratings from Advocacy Organizations

Human Rights Campaign: 100% League of Conservation Voters: 100% Planned Parenthood Action Fund: 100% The National Organization for the Reform of Marijuana Laws: B United States Chamber of Commerce: 55% The Club for Growth: 10%

Enacted Legislation

DeSaulnier was the primary sponsor of 3 bills that were enacted:

View All »

Does 3 not sound like a lot? Very few bills are ever enacted — most legislators sponsor only a handful that are signed into law. But there are other legislative activities that we don’t track that are also important, including offering amendments, committee work and oversight of the other branches, and constituent services.

We consider a bill enacted if one of the following is true: a) it is enacted itself, b) it has a companion bill in the other chamber (as identified by Congress) which was enacted, or c) if at least about half of its provisions were incorporated into bills that were enacted (as determined by an automated text analysis, applicable beginning with bills in the 110th Congress).

Bills Sponsored

Issue Areas

DeSaulnier sponsors bills primarily in these issue areas:

Transportation and Public Works (21%) Health (18%) Taxation (13%) Education (13%) Crime and Law Enforcement (10%) Armed Forces and National Security (10%) Labor and Employment (8%) Water Resources Development (7%)

Recent Bills

Some of DeSaulnier’s most recently sponsored bills include...

View All » | View Cosponsors »

Voting Record

Key Votes

DeSaulnier voted Nay

Passed 327/85 on Dec 21, 2020.

This bill became the vehicle for passage of the Consolidated Appropriations Act, 2021, a major government funding bill, which also included economic stimulus provisions due ...

DeSaulnier voted Nay

DeSaulnier voted Nay

Passed 395/19 on Mar 20, 2018.

H.R. 4566 amends Title I of the Dodd-Frank Wall Street Reform and Consumer Protection Act (Dodd-Frank Act) to exempt nonbank financial institutions not under the ...

DeSaulnier voted Nay

DeSaulnier voted Nay

Passed 417/3 on Apr 27, 2017.

S. 496 repeals the Metropolitan Planning Organization Coordination and Planning Area Reform rule. On December 20, 2016, the Federal Highway Administration (FHWA) and Federal Transit ...

DeSaulnier voted Nay

Passed 400/16 on Apr 5, 2017.

H.R. 1304 clarifies that federal regulators cannot redefine “stop-loss” insurance as “health insurance coverage” under federal law. Specifically, the legislation amends the Employee Retirement Income ...

DeSaulnier voted No

Passed 360/61 on Dec 8, 2016.

The WIIN (Water Infrastructure Improvements for the Nation) Act was a 277-page bill dealing with federal water policies, particularly for drought-stricken areas. It’s so complex ...

DeSaulnier voted No

DeSaulnier voted No

Passed 218/208 on Jun 18, 2015.

This vote made H.R. 2146 the vehicle for passage of Trade Promotion Authority (TPA) for the Trans-Pacific Partnership (TPP) trade deal currently being negotiated. H.R. ...

DeSaulnier voted Yea

Passed 338/88 on May 13, 2015.

The USA Freedom Act (H.R. 2048, Pub.L. 114–23) is a U.S. law enacted on June 2, 2015 that restored in modified form several provisions of ...

Missed Votes

From Jan 2015 to Jan 2021, DeSaulnier missed 49 of 3,506 roll call votes, which is 1.4%. This is on par with the median of 2.0% among the lifetime records of representatives currently serving. The chart below reports missed votes over time.

We don’t track why legislators miss votes, but it’s often due to medical absenses and major life events.

Show the numbers...

Primary Sources

The information on this page is originally sourced from a variety of materials, including: