Sen. Mark Udall

Former Senator from Colorado, Democrat

Udall, a Democrat, was a senator from Colorado from 2009 to 2014.

He was previously the representative for Colorado's 2nd congressional district (1999-2008).

Photo

Analysis

Legislative Metrics

Read our 2014 Report Card for Udall.

Sponsorship Analysis

Our unique analysis of the bills Udall sponsored and cosponsored provides insight into his position in the Senate.

Each dot in the chart below was a member of the Senate in 2014. The dots are positioned horizontally according to our progressive—conservative ideology score and vertically according to our leadership score (leaders toward the top). Udall is shown as a purple triangle. (analysis methodology)

Enacted Legislation

Udall was the primary sponsor of 9 bills that were enacted. The most recent include:

View All »

We consider a bill enacted if it is enacted or if about one third or more of its provisions were incorporated into bills that were enacted, as determined by an automated text analysis.

Bills Sponsored

Issue Areas

Udall sponsored bills primarily in these issue areas:

Public Lands and Natural Resources (33%) Armed Forces and National Security (18%) Energy (17%) Taxation (10%) Finance and Financial Sector (7%) Health (7%) Education (4%) Economics and Public Finance (4%)

Recent Bills

Some of Udall’s most recently sponsored bills include...

View All » (including bills from previous years)

Voting Record

Key Votes

Udall’s Vote Vote Description
Nay S. 990 (112th): PATRIOT Sunsets Extension Act of 2011
May 26, 2011. Motion Agreed to 72/23.
Nay H.R. 4853 (111th): Tax Relief, Unemployment Insurance Reauthorization, and Job Creation Act of 2010
Dec 15, 2010. Motion Agreed to 81/19.
The Tax Relief, Unemployment Insurance Reauthorization, and Job Creation Act of 2010 (Pub.L. 111–312, H.R. 4853, 124 Stat. 3296, enacted December 17, 2010), also known as the 2010 Tax Relief Act, was passed by the United States Congress on December 16, 2010, and signed into ...
Nay H.Con.Res. 440 (110th): Providing for an adjournment or recess of the two Houses.
Sep 29, 2008. Passed 213/211.
Yea H.R. 2638 (110th): Consolidated Security, Disaster Assistance, and Continuing Appropriations Act, 2009
Sep 24, 2008. Passed 370/58.
Yea H.Res. 1031 (110th): Providing for the adoption of the resolution (H. Res. 895) establishing within the House of Representatives an ...
Mar 11, 2008. Passed 229/182.
Nay H.R. 2768 (110th): S-MINER Act
Jan 16, 2008. Passed 214/199.
Not Voting H.Res. 801 (110th): Providing for consideration of the bill (H.R. 3688) to implement the United States-Peru Trade Promotion Agreement.
Nov 7, 2007. Passed 349/55.
Yea H.R. 1830 (110th): To extend the authorities of the Andean Trade Preference Act until February 29, 2008.
Jun 27, 2007. Passed 365/59.

Missed Votes

From Jan 2009 to Dec 2014, Udall missed 52 of 1,839 roll call votes, which is 2.8%. This is on par with the median of 2.1% among the lifetime records of senators serving in Dec 2014. ProPublica has tracked 50 explanations for these missed votes. The chart below reports missed votes over time.

Show the numbers...

Primary Sources

The information on this page is originally sourced from a variety of materials, including: