skip to main content

 
Rep. Marlin Stutzman

Former Representative for Indiana’s 3rd District

Stutzman was the representative for Indiana’s 3rd congressional district and was a Republican. He served from 2010 to 2016.

Alleged misconduct & resolution

In 2016 Stutzman was investigated for using campaign funds for a 2015 family trip which included some campaign activity. The House Committee on Ethics recommended further review; however after Stutzman's loss in the 2016 election, the investigation was ended.

Aug. 31, 2016 House Office of Congressional Ethics recommended that the Committee on Ethics further review the allegation
Nov. 29, 2017 House Committee on Ethics published the Office of Congressional Ethics Report and Findings and Rep. Stutzman's response.
Jan. 2, 2017 House Committee on Ethics reported that election loss ended the committee's jurisdiction.
Photo of Rep. Marlin Stutzman [R-IN3, 2010-2016]

Analysis

Legislative Metrics

Read our 2016 Report Card for Stutzman.

Ideology–Leadership Chart

Stutzman is shown as a purple triangle in our ideology-leadership chart below. Each dot was a member of the House of Representatives in 2016 positioned according to our liberal–conservative ideology score (left to right) and our leadership score (leaders are toward the top).

The chart is based on the bills Stutzman sponsored and cosponsored from Jan 5, 2011 to Dec 30, 2016. See full analysis methodology.

Enacted Legislation

Stutzman was the primary sponsor of 1 bill that was enacted:

View All »

We consider a bill enacted if one of the following is true: a) it is enacted itself, b) it has a companion bill in the other chamber (as identified by Congress) which was enacted, or c) if at least about half of its provisions were incorporated into bills that were enacted (as determined by an automated text analysis, applicable beginning with bills in the 110th Congress).

Bills Sponsored

Issue Areas

Stutzman sponsored bills primarily in these issue areas:

Finance and Financial Sector (27%) Armed Forces and National Security (20%) Economics and Public Finance (13%) Crime and Law Enforcement (13%) Agriculture and Food (13%) Government Operations and Politics (13%)

Recent Bills

Some of Stutzman’s most recently sponsored bills include...

View All » | View Cosponsors »

Voting Record

Key Votes

Stutzman voted Nay

Stutzman voted Yea

Passed 338/88 on May 13, 2015.

The USA Freedom Act (H.R. 2048, Pub.L. 114–23) is a U.S. law enacted on June 2, 2015 that restored in modified form several provisions of ...

Stutzman voted Nay

Passed 219/206 on Dec 11, 2014.

This bill became the vehicle for passage of the Consolidated and Further Continuing Appropriations Act, 2015 [pdf], which was approved by the House on December ...

Stutzman voted Nay

Stutzman voted Aye

Stutzman voted Nay

Stutzman voted No

Stutzman voted No

Passed 269/161 on Aug 1, 2011.

The Budget Control Act of 2011 (Pub.L. 112–25, S. 365, 125 Stat. 240, enacted August 2, 2011) is a federal statute enacted by the 112th ...

Stutzman voted Aye

Passed 304/117 on Jun 23, 2011.

The Leahy–Smith America Invents Act (AIA) is a United States federal statute that was passed by Congress and was signed into law by President Barack ...

Missed Votes

From Nov 2010 to Dec 2016, Stutzman missed 171 of 4,229 roll call votes, which is 4.0%. This is worse than the median of 2.4% among the lifetime records of representatives serving in Dec 2016. The chart below reports missed votes over time.

Show the numbers...

Primary Sources

The information on this page is originally sourced from a variety of materials, including: