skip to main content

 
Rep. Martha Roby

Representative for Alabama’s 2nd District

pronounced MAHR-thuh // ROH-bee

Roby is the representative for Alabama’s 2nd congressional district (view map) and is a Republican. She has served since Jan 5, 2011. Roby is next up for reelection in 2020.

Photo of Rep. Martha Roby [R-AL2]

Analysis

Legislative Metrics

Read our 2018 Report Card for Roby.

Ideology–Leadership Chart

Roby is shown as a purple triangle in our ideology-leadership chart below. Each dot is a member of the House of Representatives positioned according to our liberal–conservative ideology score (left to right) and our leadership score (leaders are toward the top).

The chart is based on the bills Roby has sponsored and cosponsored from Jan 6, 2015 to Jul 15, 2019. See full analysis methodology.

Ratings from Advocacy Organizations

United States Chamber of Commerce: 89% NumbersUSA: 87% Americans for Prosperity: 82% The Club for Growth: 62% The National Organization for the Reform of Marijuana Laws: D American Civil Liberties Union: 5% League of Conservation Voters: 4% Human Rights Campaign: 0% NIAC Action: F Planned Parenthood Action Fund: 0%

Committee Membership

Martha Roby sits on the following committees:

Enacted Legislation

Roby was the primary sponsor of 1 bill that was enacted:

View All »

We consider a bill enacted if one of the following is true: a) it is enacted itself, b) it has a companion bill in the other chamber (as identified by Congress) which was enacted, or c) if at least about half of its provisions were incorporated into bills that were enacted (as determined by an automated text analysis, applicable beginning with bills in the 110th Congress).

Bills Sponsored

Issue Areas

Roby sponsors bills primarily in these issue areas:

Armed Forces and National Security (42%) Crime and Law Enforcement (25%) Economics and Public Finance (17%) Labor and Employment (17%)

Recent Bills

Some of Roby’s most recently sponsored bills include...

View All » | View Cosponsors »

Voting Record

Key Votes

Roby voted Nay

Roby voted Nay

Passed 404/21 on Mar 26, 2019.

Roby voted Nay

Passed 358/36 on Dec 20, 2018.

This bill became the vehicle for passage of the FIRST Step Act, the Senate's criminal justice reform bill. The text of this bill was replaced ...

Roby voted No

Roby voted Yea

Passed 338/88 on May 13, 2015.

The USA Freedom Act (H.R. 2048, Pub.L. 114–23) is a U.S. law enacted on June 2, 2015 that restored in modified form several provisions of ...

Roby voted Yea

Passed 219/206 on Dec 11, 2014.

This bill became the vehicle for passage of the Consolidated and Further Continuing Appropriations Act, 2015 [pdf], which was approved by the House on December ...

Roby voted Aye

Roby voted Nay

Roby voted No

Passed 269/161 on Aug 1, 2011.

The Budget Control Act of 2011 (Pub.L. 112–25, S. 365, 125 Stat. 240, enacted August 2, 2011) is a federal statute enacted by the 112th ...

Roby voted Aye

Passed 304/117 on Jun 23, 2011.

The Leahy–Smith America Invents Act (AIA) is a United States federal statute that was passed by Congress and was signed into law by President Barack ...

Missed Votes

From Jan 2011 to Jul 2019, Roby missed 117 of 5,827 roll call votes, which is 2.0%. This is on par with the median of 2.1% among the lifetime records of representatives currently serving. The chart below reports missed votes over time.

Show the numbers...

Primary Sources

The information on this page is originally sourced from a variety of materials, including: