skip to main content

 
Rep. Mary Fallin

Former Representative for Oklahoma’s 5th District

Fallin was the representative for Oklahoma’s 5th congressional district and was a Republican. She served from 2007 to 2010.

Photo of Rep. Mary Fallin [R-OK5, 2007-2010]

Analysis

Ideology–Leadership Chart

Fallin is shown as a purple triangle in our ideology-leadership chart below. Each dot was a member of the House of Representatives in 2010 positioned according to our liberal–conservative ideology score (left to right) and our leadership score (leaders are toward the top).

The chart is based on the bills Fallin sponsored and cosponsored from Jan 4, 2005 to Dec 21, 2010. See full analysis methodology.

Bills Sponsored

Issue Areas

Fallin sponsored bills primarily in these issue areas:

Government Operations and Politics (18%) Water Resources Development (14%) Armed Forces and National Security (14%) Commerce (14%) Public Lands and Natural Resources (14%) Finance and Financial Sector (9%) Sports and Recreation (9%) Crime and Law Enforcement (9%)

Recent Bills

Some of Fallin’s most recently sponsored bills include...

View All » | View Cosponsors »

Voting Record

Key Votes

Fallin voted Yea

Fallin voted Yea

Fallin voted Nay

Passed 240/179 on Jun 3, 2009.

Fallin voted Aye

Fallin voted Yea

Missed Votes

From Jan 2007 to Dec 2010, Fallin missed 300 of 3,531 roll call votes, which is 8.5%. This is much worse than the median of 3.1% among the lifetime records of representatives serving in Dec 2010. The chart below reports missed votes over time.

Show the numbers...

Primary Sources

The information on this page is originally sourced from a variety of materials, including: