skip to main content

 
Rep. Mary Jo Kilroy

Former Representative for Ohio’s 15th District

Kilroy was the representative for Ohio’s 15th congressional district and was a Democrat. She served from 2009 to 2010.

Photo of Rep. Mary Jo Kilroy [D-OH15, 2009-2010]

Analysis

Ideology–Leadership Chart

Kilroy is shown as a purple triangle in our ideology-leadership chart below. Each dot was a member of the House of Representatives in 2010 positioned according to our liberal–conservative ideology score (left to right) and our leadership score (leaders are toward the top).

The chart is based on the bills Kilroy sponsored and cosponsored from Jan 4, 2005 to Dec 21, 2010. See full analysis methodology.

Enacted Legislation

Kilroy was the primary sponsor of 1 bill that was enacted:

View All »

We consider a bill enacted if one of the following is true: a) it is enacted itself, b) it has a companion bill in the other chamber (as identified by Congress) which was enacted, or c) if at least about half of its provisions were incorporated into bills that were enacted (as determined by an automated text analysis, applicable beginning with bills in the 110th Congress).

Bills Sponsored

Issue Areas

Kilroy sponsored bills primarily in these issue areas:

Finance and Financial Sector (71%) Health (29%)

Recent Bills

Some of Kilroy’s most recently sponsored bills include...

View All » | View Cosponsors »

Voting Record

Key Votes

Kilroy voted Nay

Kilroy voted Yea

Passed 240/179 on Jun 3, 2009.

Missed Votes

From Jan 2009 to Dec 2010, Kilroy missed 34 of 1,655 roll call votes, which is 2.1%. This is better than the median of 3.1% among the lifetime records of representatives serving in Dec 2010. The chart below reports missed votes over time.

Show the numbers...

Primary Sources

The information on this page is originally sourced from a variety of materials, including: