skip to main content

 
Rep. Matt Salmon

Former Representative for Arizona’s 5th District

Salmon was the representative for Arizona’s 5th congressional district and was a Republican. He served from 2013 to 2016.

He was previously the representative for Arizona’s 1st congressional district as a Republican from 1995 to 2000.

Photo of Rep. Matt Salmon [R-AZ5, 2013-2016]

Analysis

Legislative Metrics

Read our 2016 Report Card for Salmon.

Ideology–Leadership Chart

Salmon is shown as a purple triangle in our ideology-leadership chart below. Each dot was a member of the House of Representatives in 2016 positioned according to our liberal–conservative ideology score (left to right) and our leadership score (leaders are toward the top).

The chart is based on the bills Salmon sponsored and cosponsored from Jan 5, 2011 to Dec 30, 2016. See full analysis methodology.

Enacted Legislation

Salmon was the primary sponsor of 2 bills that were enacted:

View All »

Does 2 not sound like a lot? Very few bills are ever enacted — most legislators sponsor only a handful that are signed into law. But there are other legislative activities that we don’t track that are also important, including offering amendments, committee work and oversight of the other branches, and constituent services.

We consider a bill enacted if one of the following is true: a) it is enacted itself, b) it has a companion bill in the other chamber (as identified by Congress) which was enacted, or c) if at least about half of its provisions were incorporated into bills that were enacted (as determined by an automated text analysis, applicable beginning with bills in the 110th Congress).

Bills Sponsored

Issue Areas

Salmon sponsored bills primarily in these issue areas:

International Affairs (28%) Education (20%) Environmental Protection (11%) Immigration (9%) Government Operations and Politics (9%) Crime and Law Enforcement (8%) Taxation (8%) Arts, Culture, Religion (6%)

Recent Bills

Some of Salmon’s most recently sponsored bills include...

View All » | View Cosponsors »

Voting Record

Key Votes

Salmon voted No

Passed 240/189 on Oct 23, 2015.

### UPDATE - July 17, 2017 Senate Majority Leader Mitch McConnell (R-KY) has announced plans to reintroduce the text of this bill in the 115th ...

Salmon voted No

Salmon voted Aye

Passed 218/208 on Jun 18, 2015.

This vote made H.R. 2146 the vehicle for passage of Trade Promotion Authority (TPA) for the Trans-Pacific Partnership (TPP) trade deal currently being negotiated. H.R. ...

Salmon voted Nay

Passed 338/88 on May 13, 2015.

The USA Freedom Act (H.R. 2048, Pub.L. 114–23) is a U.S. law enacted on June 2, 2015 that restored in modified form several provisions of ...

Salmon voted Nay

Passed 219/206 on Dec 11, 2014.

This bill became the vehicle for passage of the Consolidated and Further Continuing Appropriations Act, 2015 [pdf], which was approved by the House on December ...

Salmon voted Nay

Salmon voted No

Salmon voted Nay

Missed Votes

From Jan 1995 to Dec 2016, Salmon missed 215 of 6,270 roll call votes, which is 3.4%. This is worse than the median of 2.4% among the lifetime records of representatives serving in Dec 2016. The chart below reports missed votes over time.

We don’t track why legislators miss votes, but it’s often due to medical absenses and major life events.

Show the numbers...

Primary Sources

The information on this page is originally sourced from a variety of materials, including: