skip to main content

 
Rep. Michael Burgess

Representative for Texas’s 26th District

pronounced MĪ-kul // BER-juss


Burgess is the representative for Texas’s 26th congressional district (view map) and is a Republican. He has served since Jan 7, 2003. Burgess’s current term ends on Jan 3, 2023.

Burgess is among the Republican legislators who participated in President Trump’s months-long, multifarious attempted coup during the 2020 presidential election and culminating in the Jan. 6, 2021 insurrection at the Capitol. Shortly after the election, Burgess joined a case before the Supreme Court calling for all the votes for president in Georgia, Michigan, Pennsylvania, and Wisconsin — states that were narrowly won by Democrats — to be discarded, in order to change the outcome of the election, based on lies and a preposterous legal argument which the Supreme Court rejected. (Following the rejection of several related cases before the Supreme Court, another legislator who joined the case called for violence.) On January 6, 2021 in the hours after the insurrection at the Capitol, Burgess voted to reject the state-certified election results of Arizona and/or Pennsylvania (states narrowly won by Democrats), which could have changed the outcome of the election. These legislators have generally changed their story after their vote, claiming it was merely a protest and not intended to change the outcome of the election as they clearly sought prior to the vote. The January 6, 2021 insurrection at the Capitol disrupted Congress’s count of electors that determined the outcome of the presidential election with the goal to prevent President Joe Biden from taking office.
Photo of Rep. Michael Burgess [R-TX26]

Analysis

Ideology–Leadership Chart

Burgess is shown as a purple triangle in our ideology-leadership chart below. Each dot is a member of the House of Representatives positioned according to our ideology score (left to right) and our leadership score (leaders are toward the top).

The chart is based on the bills Burgess has sponsored and cosponsored from Jan 3, 2017 to Dec 2, 2022. See full analysis methodology.

Committee Membership

Michael Burgess sits on the following committees:

Enacted Legislation

Burgess was the primary sponsor of 15 bills that were enacted. The most recent include:

View All »

Does 15 not sound like a lot? Very few bills are ever enacted — most legislators sponsor only a handful that are signed into law. But there are other legislative activities that we don’t track that are also important, including offering amendments, committee work and oversight of the other branches, and constituent services.

We consider a bill enacted if one of the following is true: a) it is enacted itself, b) it has a companion bill in the other chamber (as identified by Congress) which was enacted, or c) if at least about half of its provisions were incorporated into bills that were enacted (as determined by an automated text analysis, applicable beginning with bills in the 110th Congress).

Bills Sponsored

Issue Areas

Burgess sponsors bills primarily in these issue areas:

Health (43%) Taxation (12%) Commerce (9%) International Affairs (9%) Immigration (7%) Energy (7%) Crime and Law Enforcement (7%) Armed Forces and National Security (6%)

Recently Introduced Bills

Burgess recently introduced the following legislation:

View All » | View Cosponsors »

Most legislation has no activity after being introduced.

Voting Record

Key Votes

Burgess voted Yea

Burgess voted Nay

Burgess voted Nay

Passed 389/6 on Sep 25, 2018.

H.R. 6368 encourages federal government research and development small business allocations, to encourage Small Business Innovation Research and Small Business Technology Transfer participants to serve …

Burgess voted No

Passed 218/208 on Jun 18, 2015.

This vote made H.R. 2146 the vehicle for passage of Trade Promotion Authority (TPA) for the Trans-Pacific Partnership (TPP) trade deal currently being negotiated. H.R. …

Burgess voted Nay

Passed 338/88 on May 13, 2015.

The USA Freedom Act (H.R. 2048, Pub.L. 114–23) is a U.S. law enacted on June 2, 2015 that restored in modified form several provisions of …

Burgess voted Nay

Passed 219/206 on Dec 11, 2014.

This bill became the vehicle for passage of the Consolidated and Further Continuing Appropriations Act, 2015 [pdf], which was approved by the House on December …

Burgess voted Aye

Burgess voted No

Passed 304/117 on Jun 23, 2011.

The Leahy–Smith America Invents Act (AIA) is a United States federal statute that was passed by Congress and was signed into law by President Barack …

Missed Votes

From Jan 2003 to Dec 2022, Burgess missed 320 of 13,197 roll call votes, which is 2.4%. This is on par with the median of 2.0% among the lifetime records of representatives currently serving. The chart below reports missed votes over time.

We don’t track why legislators miss votes, but it’s often due to medical absenses and major life events.

Show the numbers...

Primary Sources

The information on this page is originally sourced from a variety of materials, including: