skip to main content

 
Rep. Michael “Mike” Honda

Former Representative for California’s 17th District

Honda was the representative for California’s 17th congressional district and was a Democrat. He served from 2013 to 2016.

He was previously the representative for California’s 15th congressional district as a Democrat from 2001 to 2012.

Alleged misconduct & resolution

In 2015 Honda was investigated for using official resources for campaign purposes. The House Committee on Ethics published the Office of Congressional Ethics Report and Findings and Rep. Honda's response. Honda lost his 2016 election.

Jun. 5, 2015 House Office of Congressional Ethics recommended that the Committee on Ethics further review the allegation
Sep. 3, 2015 House Committee on Ethics published the Office of Congressional Ethics Report and Findings and Rep. Honda's response.
Jan. 2, 2017 House Committee on Ethics reported that election loss ended the committee's jurisdiction.
Photo of Rep. Michael “Mike” Honda [D-CA17, 2013-2016]

Analysis

Legislative Metrics

Read our 2016 Report Card for Honda.

Ideology–Leadership Chart

Honda is shown as a purple triangle in our ideology-leadership chart below. Each dot was a member of the House of Representatives in 2016 positioned according to our liberal–conservative ideology score (left to right) and our leadership score (leaders are toward the top).

The chart is based on the bills Honda sponsored and cosponsored from Jan 5, 2011 to Dec 30, 2016. See full analysis methodology.

Enacted Legislation

Honda was the primary sponsor of 2 bills that were enacted:

View All »

Does 2 not sound like a lot? Very few bills are ever enacted — most legislators sponsor only a handful that are signed into law. But there are other legislative activities that we don’t track that are also important, including offering amendments, committee work and oversight of the other branches, and constituent services.

We consider a bill enacted if one of the following is true: a) it is enacted itself, b) it has a companion bill in the other chamber (as identified by Congress) which was enacted, or c) if at least about half of its provisions were incorporated into bills that were enacted (as determined by an automated text analysis, applicable beginning with bills in the 110th Congress).

Bills Sponsored

Issue Areas

Honda sponsored bills primarily in these issue areas:

Education (30%) Foreign Trade and International Finance (23%) Taxation (11%) Immigration (8%) Crime and Law Enforcement (8%) Science, Technology, Communications (8%) International Affairs (6%) Civil Rights and Liberties, Minority Issues (6%)

Recent Bills

Some of Honda’s most recently sponsored bills include...

View All » | View Cosponsors »

Voting Record

Key Votes

Honda voted Nay

Passed 338/88 on May 13, 2015.

The USA Freedom Act (H.R. 2048, Pub.L. 114–23) is a U.S. law enacted on June 2, 2015 that restored in modified form several provisions of ...

Honda voted Nay

Passed 219/206 on Dec 11, 2014.

This bill became the vehicle for passage of the Consolidated and Further Continuing Appropriations Act, 2015 [pdf], which was approved by the House on December ...

Honda voted Aye

Honda voted No

Passed 304/117 on Jun 23, 2011.

The Leahy–Smith America Invents Act (AIA) is a United States federal statute that was passed by Congress and was signed into law by President Barack ...

Honda voted No

Passed 406/4 on Jun 10, 2010.

Honda voted Nay

Missed Votes

From Jan 2001 to Dec 2016, Honda missed 492 of 11,092 roll call votes, which is 4.4%. This is worse than the median of 2.4% among the lifetime records of representatives serving in Dec 2016. The chart below reports missed votes over time.

We don’t track why legislators miss votes, but it’s often due to medical absenses and major life events.

Show the numbers...

Primary Sources

The information on this page is originally sourced from a variety of materials, including: