skip to main content

 
Rep. Michele Bachmann

Former Representative for Minnesota’s 6th District

Bachmann was the representative for Minnesota’s 6th congressional district and was a Republican. She served from 2007 to 2014.

Alleged misconduct & resolution

In 2013 Bachmann was investigated for campaign finance violations. The House Committee on Ethics recommended further review. When Bachmann did not seek reelection in 2014, the investigation ende.

Jun. 13, 2013 House Office of Congressional Ethics recommended that the Committee on Ethics further review the allegations and referred the information obtained during the course of its review to the FEC.
Sep. 11, 2013 House Committee on Ethics published the Office of Congressional Ethics Report and Findings and the member's response.
2014 Bachmann did not seek reelection.
Jan. 2, 2015 House Committee on Ethics reported that the end of the member's term ended the committee's jurisdiction.
Photo of Rep. Michele Bachmann [R-MN6, 2007-2014]

Analysis

Legislative Metrics

Read our 2014 Report Card for Bachmann.

Ideology–Leadership Chart

Bachmann is shown as a purple triangle in our ideology-leadership chart below. Each dot was a member of the House of Representatives in 2014 positioned according to our liberal–conservative ideology score (left to right) and our leadership score (leaders are toward the top).

The chart is based on the bills Bachmann sponsored and cosponsored from Jan 6, 2009 to Dec 11, 2014. See full analysis methodology.

Enacted Legislation

Bachmann was the primary sponsor of 1 bill that was enacted:

View All »

Does 1 not sound like a lot? Very few bills are ever enacted — most legislators sponsor only a handful that are signed into law. But there are other legislative activities that we don’t track that are also important, including offering amendments, committee work and oversight of the other branches, and constituent services.

We consider a bill enacted if one of the following is true: a) it is enacted itself, b) it has a companion bill in the other chamber (as identified by Congress) which was enacted, or c) if at least about half of its provisions were incorporated into bills that were enacted (as determined by an automated text analysis, applicable beginning with bills in the 110th Congress).

Bills Sponsored

Issue Areas

Bachmann sponsored bills primarily in these issue areas:

Health (31%) Government Operations and Politics (17%) Taxation (14%) Families (14%) International Affairs (10%) Armed Forces and National Security (7%) Finance and Financial Sector (7%)

Recent Bills

Some of Bachmann’s most recently sponsored bills include...

View All » | View Cosponsors »

Voting Record

Key Votes

Bachmann voted Nay

Passed 219/206 on Dec 11, 2014.

This bill became the vehicle for passage of the Consolidated and Further Continuing Appropriations Act, 2015 [pdf], which was approved by the House on December ...

Bachmann voted No

Bachmann voted No

Bachmann voted No

Passed 304/117 on Jun 23, 2011.

The Leahy–Smith America Invents Act (AIA) is a United States federal statute that was passed by Congress and was signed into law by President Barack ...

Bachmann voted Nay

Missed Votes

From Jan 2007 to Dec 2014, Bachmann missed 655 of 6,341 roll call votes, which is 10.3%. This is much worse than the median of 2.5% among the lifetime records of representatives serving in Dec 2014. The chart below reports missed votes over time.

We don’t track why legislators miss votes, but it’s often due to medical absenses and major life events.

Show the numbers...

Primary Sources

The information on this page is originally sourced from a variety of materials, including: