skip to main content

 
Rep. Mike Bishop

Former Representative for Michigan’s 8th District

pronounced mīk // BISH-up

Bishop was the representative for Michigan’s 8th congressional district and was a Republican. He served from 2015 to 2018.

Photo of Rep. Mike Bishop [R-MI8, 2015-2018]

Analysis

Legislative Metrics

Read our 2018 Report Card for Bishop.

Ideology–Leadership Chart

Bishop is shown as a purple triangle in our ideology-leadership chart below. Each dot was a member of the House of Representatives in 2018 positioned according to our liberal–conservative ideology score (left to right) and our leadership score (leaders are toward the top).

The chart is based on the bills Bishop sponsored and cosponsored from Jan 3, 2013 to Dec 21, 2018. See full analysis methodology.

Ratings from Advocacy Organizations

Enacted Legislation

Bishop was the primary sponsor of 4 bills that were enacted:

View All »

Does 4 not sound like a lot? Very few bills are ever enacted — most legislators sponsor only a handful that are signed into law. But there are other legislative activities that we don’t track that are also important, including offering amendments, committee work and oversight of the other branches, and constituent services.

We consider a bill enacted if one of the following is true: a) it is enacted itself, b) it has a companion bill in the other chamber (as identified by Congress) which was enacted, or c) if at least about half of its provisions were incorporated into bills that were enacted (as determined by an automated text analysis, applicable beginning with bills in the 110th Congress).

Bills Sponsored

Issue Areas

Bishop sponsored bills primarily in these issue areas:

Taxation (29%) International Affairs (12%) Armed Forces and National Security (12%) Social Welfare (12%) Health (8%) Government Operations and Politics (8%) Social Sciences and History (8%) Education (8%)

Recent Bills

Some of Bishop’s most recently sponsored bills include...

View All » | View Cosponsors »

Voting Record

Key Votes

Bishop voted Nay

Bishop voted No

Passed 196/180 on Nov 16, 2018.

Bishop voted Yea

Passed 229/177 on May 19, 2017.

H.R. 1039 amends the federal criminal code to authorize a probation officer to arrest a person, without warrant, if there is probable cause to believe ...

Bishop voted Aye

Bishop voted Aye

Passed 218/208 on Jun 18, 2015.

This vote made H.R. 2146 the vehicle for passage of Trade Promotion Authority (TPA) for the Trans-Pacific Partnership (TPP) trade deal currently being negotiated. H.R. ...

Bishop voted Yea

Passed 338/88 on May 13, 2015.

The USA Freedom Act (H.R. 2048, Pub.L. 114–23) is a U.S. law enacted on June 2, 2015 that restored in modified form several provisions of ...

Missed Votes

From Jan 2015 to Dec 2018, Bishop missed 65 of 2,535 roll call votes, which is 2.6%. This is on par with the median of 2.5% among the lifetime records of representatives serving in Dec 2018. The chart below reports missed votes over time.

We don’t track why legislators miss votes, but it’s often due to medical absenses and major life events.

Show the numbers...

Primary Sources

The information on this page is originally sourced from a variety of materials, including: