skip to main content

 
Rep. Mike Coffman

Former Representative for Colorado’s 6th District

pronounced mīk // KOF-mun

Coffman was the representative for Colorado’s 6th congressional district and was a Republican. He served from 2009 to 2018.

Photo of Rep. Mike Coffman [R-CO6, 2009-2018]

Analysis

Legislative Metrics

Read our 2018 Report Card for Coffman.

Ideology–Leadership Chart

Coffman is shown as a purple triangle in our ideology-leadership chart below. Each dot was a member of the House of Representatives in 2018 positioned according to our liberal–conservative ideology score (left to right) and our leadership score (leaders are toward the top).

The chart is based on the bills Coffman sponsored and cosponsored from Jan 3, 2013 to Dec 21, 2018. See full analysis methodology.

Ratings from Advocacy Organizations

United States Chamber of Commerce: 92% Americans for Prosperity: 90% The National Organization for the Reform of Marijuana Laws: B+ FreedomWorks: 70% The Club for Growth: 69% NumbersUSA: 63% Human Rights Campaign: 61% American Civil Liberties Union: 21% League of Conservation Voters: 20% NIAC Action: D

Enacted Legislation

Coffman was the primary sponsor of 9 bills that were enacted. The most recent include:

View All »

Does 9 not sound like a lot? Very few bills are ever enacted — most legislators sponsor only a handful that are signed into law. But there are other legislative activities that we don’t track that are also important, including offering amendments, committee work and oversight of the other branches, and constituent services.

We consider a bill enacted if one of the following is true: a) it is enacted itself, b) it has a companion bill in the other chamber (as identified by Congress) which was enacted, or c) if at least about half of its provisions were incorporated into bills that were enacted (as determined by an automated text analysis, applicable beginning with bills in the 110th Congress).

Bills Sponsored

Issue Areas

Coffman sponsored bills primarily in these issue areas:

Armed Forces and National Security (58%) Immigration (10%) Taxation (8%) Health (8%)

Recent Bills

Some of Coffman’s most recently sponsored bills include...

View All » | View Cosponsors »

Voting Record

Key Votes

Coffman voted Nay

Passed 369/47 on Dec 12, 2018.

See the Congressional Research Service's 122-page summary of the bill. * * * H.R. 2 amends and extends major programs for income support, food and ...

Coffman voted Nay

Passed 420/2 on Jul 18, 2017.

H.R. 2786 promotes the development of small conduit hydropower facilities by requiring the Federal Energy Regulatory Commission (FERC) to determine whether a facility meets qualifying ...

Coffman voted Yea

Passed 338/88 on May 13, 2015.

The USA Freedom Act (H.R. 2048, Pub.L. 114–23) is a U.S. law enacted on June 2, 2015 that restored in modified form several provisions of ...

Coffman voted Yea

Passed 219/206 on Dec 11, 2014.

This bill became the vehicle for passage of the Consolidated and Further Continuing Appropriations Act, 2015 [pdf], which was approved by the House on December ...

Coffman voted Nay

Coffman voted Aye

Coffman voted No

Passed 304/117 on Jun 23, 2011.

The Leahy–Smith America Invents Act (AIA) is a United States federal statute that was passed by Congress and was signed into law by President Barack ...

Coffman voted Nay

Missed Votes

From Jan 2009 to Dec 2018, Coffman missed 65 of 7,000 roll call votes, which is 0.9%. This is better than the median of 2.5% among the lifetime records of representatives serving in Dec 2018. The chart below reports missed votes over time.

We don’t track why legislators miss votes, but it’s often due to medical absenses and major life events.

Show the numbers...

Primary Sources

The information on this page is originally sourced from a variety of materials, including: