skip to main content

 
Rep. Mike Kelly

Representative for Pennsylvania’s 16th District

pronounced mīk // KEH-lee


Kelly is the representative for Pennsylvania’s 16th congressional district (view map) and is a Republican. He has served since Jan 3, 2019. Kelly’s current term ends on Jan 3, 2023.

He was previously the representative for Pennsylvania’s 3rd congressional district as a Republican from 2011 to 2018.

Kelly is among the Republican legislators who participated in President Trump’s months-long, multifarious attempted coup during the 2020 presidential election and culminating in the Jan. 6, 2021 insurrection at the Capitol. Shortly after the election, Kelly joined a case before the Supreme Court calling for all the votes for president in Georgia, Michigan, Pennsylvania, and Wisconsin — states that were narrowly won by Democrats — to be discarded, in order to change the outcome of the election, based on lies and a preposterous legal argument which the Supreme Court rejected. (Following the rejection of several related cases before the Supreme Court, another legislator who joined the case called for violence.) Then on January 6, Kelly attempted to change Michigan and Wisconsin’s votes by submitting fraudulent electors to Congress for consideration instead of the electors certified by the states, according to Sen. Johnson, although Kelly denied it. On January 6, 2021 in the hours after the insurrection at the Capitol, Kelly voted to reject the state-certified election results of Arizona and/or Pennsylvania (states narrowly won by Democrats), which could have changed the outcome of the election. These legislators have generally changed their story after their vote, claiming it was merely a protest and not intended to change the outcome of the election as they clearly sought prior to the vote. The January 6, 2021 insurrection at the Capitol disrupted Congress’s count of electors that determined the outcome of the presidential election with the goal to prevent President Joe Biden from taking office.

Alleged misconduct & resolution

Rep. Mike Kelly is accused of making a stock purchase, through his wife, based on nonpublic information he learned in his official duties.

Jul. 23, 2021 Office of Congressional Ethics recommended further review by the House Committee on Ethics
Sep. 7, 2021 House Committee on Ethics extended its investigation
Oct. 21, 2021 House Committee on Ethics published the Office of Congressional Ethics Report and Findings and the member's response
Photo of Rep. Mike Kelly [R-PA16]

Analysis

Ideology–Leadership Chart

Kelly is shown as a purple triangle in our ideology-leadership chart below. Each dot is a member of the House of Representatives positioned according to our ideology score (left to right) and our leadership score (leaders are toward the top).

The chart is based on the bills Kelly has sponsored and cosponsored from Jan 3, 2017 to Dec 2, 2022. See full analysis methodology.

Committee Membership

Mike Kelly sits on the following committees:

Enacted Legislation

Kelly was the primary sponsor of 8 bills that were enacted. The most recent include:

View All »

Does 8 not sound like a lot? Very few bills are ever enacted — most legislators sponsor only a handful that are signed into law. But there are other legislative activities that we don’t track that are also important, including offering amendments, committee work and oversight of the other branches, and constituent services.

We consider a bill enacted if one of the following is true: a) it is enacted itself, b) it has a companion bill in the other chamber (as identified by Congress) which was enacted, or c) if at least about half of its provisions were incorporated into bills that were enacted (as determined by an automated text analysis, applicable beginning with bills in the 110th Congress).

Bills Sponsored

Issue Areas

Kelly sponsors bills primarily in these issue areas:

Taxation (53%) Health (25%) Government Operations and Politics (9%)

Recently Introduced Bills

Kelly recently introduced the following legislation:

View All » | View Cosponsors »

Most legislation has no activity after being introduced.

Voting Record

Key Votes

Kelly voted Yea

Kelly voted Yea

Kelly voted Nay

Passed 361/69 on Mar 9, 2022.

Kelly voted Nay

Passed 361/61 on Sep 26, 2018.

H.R. 6157 provides $674.6 billion in total discretionary budget authority for the Department of Defense for fiscal year (FY) 2019. The bill provides $606.5 billion …

Kelly voted Nay

Passed 210/206 on Jun 7, 2018.

H.R. 8 rescinds nearly $15 billion of unobligated balances from previously appropriated funding. Specifically, the bill includes 34 rescissions totaling $14.835 billion and affects programs …

Kelly voted Yea

Passed 338/88 on May 13, 2015.

The USA Freedom Act (H.R. 2048, Pub.L. 114–23) is a U.S. law enacted on June 2, 2015 that restored in modified form several provisions of …

Kelly voted Aye

Kelly voted Aye

Passed 304/117 on Jun 23, 2011.

The Leahy–Smith America Invents Act (AIA) is a United States federal statute that was passed by Congress and was signed into law by President Barack …

Missed Votes

From Jan 2011 to Dec 2022, Kelly missed 80 of 7,231 roll call votes, which is 1.1%. This is better than the median of 2.0% among the lifetime records of representatives currently serving. The chart below reports missed votes over time.

We don’t track why legislators miss votes, but it’s often due to medical absenses and major life events.

Show the numbers...

Primary Sources

The information on this page is originally sourced from a variety of materials, including: