skip to main content

 
Rep. Mike Rogers

Representative for Alabama’s 3rd District

pronounced mīk // RAW-jerz

Rogers is the representative for Alabama’s 3rd congressional district (view map) and is a Republican. He has served since Jan 7, 2003. Rogers is next up for reelection in 2020.

Photo of Rep. Mike Rogers [R-AL3]

Analysis

Legislative Metrics

Read our 2018 Report Card for Rogers.

Ideology–Leadership Chart

Rogers is shown as a purple triangle in our ideology-leadership chart below. Each dot is a member of the House of Representatives positioned according to our liberal–conservative ideology score (left to right) and our leadership score (leaders are toward the top).

The chart is based on the bills Rogers has sponsored and cosponsored from Jan 6, 2015 to Oct 18, 2019. See full analysis methodology.

Ratings from Advocacy Organizations

NumbersUSA: 87% Americans for Prosperity: 85% United States Chamber of Commerce: 83% The National Organization for the Reform of Marijuana Laws: B The Club for Growth: 53% NIAC Action: D American Civil Liberties Union: 4% League of Conservation Voters: 3% Human Rights Campaign: 0% Planned Parenthood Action Fund: 0%

Committee Membership

Mike Rogers sits on the following committees:

Enacted Legislation

Rogers was the primary sponsor of 1 bill that was enacted:

View All »

Does 1 not sound like a lot? Very few bills are ever enacted — most legislators sponsor only a handful that are signed into law. But there are other legislative activities that we don’t track that are also important, including offering amendments, committee work and oversight of the other branches, and constituent services.

We consider a bill enacted if one of the following is true: a) it is enacted itself, b) it has a companion bill in the other chamber (as identified by Congress) which was enacted, or c) if at least about half of its provisions were incorporated into bills that were enacted (as determined by an automated text analysis, applicable beginning with bills in the 110th Congress).

Bills Sponsored

Issue Areas

Rogers sponsors bills primarily in these issue areas:

International Affairs (33%) Emergency Management (22%) Armed Forces and National Security (17%) Science, Technology, Communications (17%) Agriculture and Food (11%)

Recent Bills

Some of Rogers’s most recently sponsored bills include...

View All » | View Cosponsors »

Voting Record

Key Votes

Rogers voted Yea

Passed 338/88 on May 13, 2015.

The USA Freedom Act (H.R. 2048, Pub.L. 114–23) is a U.S. law enacted on June 2, 2015 that restored in modified form several provisions of ...

Rogers voted Nay

Passed 219/206 on Dec 11, 2014.

This bill became the vehicle for passage of the Consolidated and Further Continuing Appropriations Act, 2015 [pdf], which was approved by the House on December ...

Rogers voted Aye

Rogers voted Nay

Rogers voted Aye

Passed 304/117 on Jun 23, 2011.

The Leahy–Smith America Invents Act (AIA) is a United States federal statute that was passed by Congress and was signed into law by President Barack ...

Rogers voted Yea

Passed 216/139 on Dec 21, 2010.

Rogers voted Nay

Rogers voted Yea

Rogers voted Nay

Missed Votes

From Jan 2003 to Oct 2019, Rogers missed 227 of 11,881 roll call votes, which is 1.9%. This is on par with the median of 2.1% among the lifetime records of representatives currently serving. The chart below reports missed votes over time.

We don’t track why legislators miss votes, but it’s often due to medical absenses and major life events.

Show the numbers...

Primary Sources

The information on this page is originally sourced from a variety of materials, including: