skip to main content

 
Rep. Neil Abercrombie

Former Representative for Hawaii’s 1st District

Abercrombie was the representative for Hawaii’s 1st congressional district and was a Democrat. He served from 1991 to 2010.

He was previously the representative for Hawaii’s 1st congressional district as a Democrat from 1985 to 1986.

Photo of Rep. Neil Abercrombie [D-HI1, 1991-2010]

Analysis

Ideology–Leadership Chart

Abercrombie is shown as a purple triangle in our ideology-leadership chart below. Each dot was a member of the House of Representatives in 2010 positioned according to our liberal–conservative ideology score (left to right) and our leadership score (leaders are toward the top).

The chart is based on the bills Abercrombie sponsored and cosponsored from Jan 4, 2005 to Dec 21, 2010. See full analysis methodology.

Enacted Legislation

Abercrombie was the primary sponsor of 5 bills that were enacted:

View All »

Does 5 not sound like a lot? Very few bills are ever enacted — most legislators sponsor only a handful that are signed into law. But there are other legislative activities that we don’t track that are also important, including offering amendments, committee work and oversight of the other branches, and constituent services.

We consider a bill enacted if one of the following is true: a) it is enacted itself, b) it has a companion bill in the other chamber (as identified by Congress) which was enacted, or c) if at least about half of its provisions were incorporated into bills that were enacted (as determined by an automated text analysis, applicable beginning with bills in the 110th Congress).

Bills Sponsored

Issue Areas

Abercrombie sponsored bills primarily in these issue areas:

Government Operations and Politics (22%) Commerce (15%) Armed Forces and National Security (14%) Taxation (13%) Native Americans (10%) Law (9%) Public Lands and Natural Resources (9%) Housing and Community Development (9%)

Recent Bills

Some of Abercrombie’s most recently sponsored bills include...

View All » | View Cosponsors »

Voting Record

Key Votes

Abercrombie voted Not Voting

Passed 240/179 on Jun 3, 2009.

Abercrombie voted No

Passed 220/175 on Sep 7, 2007.

Abercrombie voted Nay

Abercrombie voted Nay

Passed 411/8 on Jul 31, 2007.

The Honest Leadership and Open Government Act of 2007 (Pub.L. 110–81, 121 Stat. 735, enacted September 14, 2007) is a law of the United States ...

Missed Votes

From Sep 1986 to Feb 2010, Abercrombie missed 595 of 12,251 roll call votes, which is 4.9%. This is worse than the median of 3.1% among the lifetime records of representatives serving in Feb 2010. The chart below reports missed votes over time.

We don’t track why legislators miss votes, but it’s often due to medical absenses and major life events.

Show the numbers...

Primary Sources

The information on this page is originally sourced from a variety of materials, including: