skip to main content

 
Rep. Norman “Norm” Dicks

Former Representative for Washington’s 6th District

Dicks was the representative for Washington’s 6th congressional district and was a Democrat. He served from 1977 to 2012.

Alleged misconduct & resolution

In 2009 Dicks was investigated for soliciting campaign contributions in exchange for legislative outcomes. The House Committee on Standards of Official Conduct dismissed the charges. In 2012, Dicks did not seek reelection.

Dec. 2, 2009 House Office of Congressional Ethics recommended the Committee on Standards of Official Conduct dismiss the allegations
Feb. 26, 2010 House Committee on Standards of Official Conduct dismissed the charges on the OCE's recommendation
2012 Dicks did not seek reelection.
Photo of Rep. Norman “Norm” Dicks [D-WA6, 1977-2012]

Analysis

Ideology–Leadership Chart

Dicks is shown as a purple triangle in our ideology-leadership chart below. Each dot was a member of the House of Representatives in 2013 positioned according to our liberal–conservative ideology score (left to right) and our leadership score (leaders are toward the top).

The chart is based on the bills Dicks sponsored and cosponsored from Jan 4, 2007 to Jan 1, 2013. See full analysis methodology.

Enacted Legislation

Dicks was the primary sponsor of 15 bills that were enacted. The most recent include:

View All »

Does 15 not sound like a lot? Very few bills are ever enacted — most legislators sponsor only a handful that are signed into law. But there are other legislative activities that we don’t track that are also important, including offering amendments, committee work and oversight of the other branches, and constituent services.

We consider a bill enacted if one of the following is true: a) it is enacted itself, b) it has a companion bill in the other chamber (as identified by Congress) which was enacted, or c) if at least about half of its provisions were incorporated into bills that were enacted (as determined by an automated text analysis, applicable beginning with bills in the 110th Congress).

Bills Sponsored

Issue Areas

Dicks sponsored bills primarily in these issue areas:

Native Americans (31%) Public Lands and Natural Resources (31%) Economics and Public Finance (23%) Environmental Protection (15%)

Recent Bills

Some of Dicks’s most recently sponsored bills include...

View All » | View Cosponsors »

Voting Record

Key Votes

Dicks voted No

Dicks voted Nay

Dicks voted Aye

Passed 304/117 on Jun 23, 2011.

The Leahy–Smith America Invents Act (AIA) is a United States federal statute that was passed by Congress and was signed into law by President Barack ...

Dicks voted Yea

Dicks voted Aye

Passed 280/142 on May 24, 2007.

The U.S. Troop Readiness, Veterans' Care, Katrina Recovery, and Iraq Accountability Appropriations Act, 2007, (Pub.L. 110–28, 121 Stat. 112, enacted May 25, 2007), is an ...

Missed Votes

From Jan 1977 to Jan 2013, Dicks missed 1,003 of 21,630 roll call votes, which is 4.6%. This is worse than the median of 2.6% among the lifetime records of representatives serving in Jan 2013. The chart below reports missed votes over time.

We don’t track why legislators miss votes, but it’s often due to medical absenses and major life events.

Show the numbers...

Primary Sources

The information on this page is originally sourced from a variety of materials, including: