skip to main content

 
Rep. Nydia Velázquez

Representative for New York’s 7th District

pronounced NI-dee-uh // vuh-LASS-kess

Velázquez is the representative for New York’s 7th congressional district (view map) and is a Democrat. She has served since Jan 3, 2013. Velázquez is next up for reelection in 2020.

She was previously the representative for New York’s 12th congressional district as a Democrat from 1993 to 2012.

Photo of Rep. Nydia Velázquez [D-NY7]

Analysis

Legislative Metrics

Read our 2018 Report Card for Velázquez.

Ideology–Leadership Chart

Velázquez is shown as a purple triangle in our ideology-leadership chart below. Each dot is a member of the House of Representatives positioned according to our liberal–conservative ideology score (left to right) and our leadership score (leaders are toward the top).

The chart is based on the bills Velázquez has sponsored and cosponsored from Jan 6, 2015 to Dec 5, 2019. See full analysis methodology.

Ratings from Advocacy Organizations

Committee Membership

Nydia Velázquez sits on the following committees:

Enacted Legislation

Velázquez was the primary sponsor of 15 bills that were enacted. The most recent include:

View All »

Does 15 not sound like a lot? Very few bills are ever enacted — most legislators sponsor only a handful that are signed into law. But there are other legislative activities that we don’t track that are also important, including offering amendments, committee work and oversight of the other branches, and constituent services.

We consider a bill enacted if one of the following is true: a) it is enacted itself, b) it has a companion bill in the other chamber (as identified by Congress) which was enacted, or c) if at least about half of its provisions were incorporated into bills that were enacted (as determined by an automated text analysis, applicable beginning with bills in the 110th Congress).

Bills Sponsored

Issue Areas

Velázquez sponsors bills primarily in these issue areas:

Commerce (34%) Finance and Financial Sector (13%) Health (10%) Housing and Community Development (9%) Education (9%) Government Operations and Politics (9%) Crime and Law Enforcement (8%) Immigration (8%)

Recent Bills

Some of Velázquez’s most recently sponsored bills include...

View All » | View Cosponsors »

Voting Record

Key Votes

Velázquez voted Nay

Passed 338/88 on May 13, 2015.

The USA Freedom Act (H.R. 2048, Pub.L. 114–23) is a U.S. law enacted on June 2, 2015 that restored in modified form several provisions of ...

Velázquez voted Nay

Velázquez voted Nay

Velázquez voted Nay

Passed 219/206 on Dec 11, 2014.

This bill became the vehicle for passage of the Consolidated and Further Continuing Appropriations Act, 2015 [pdf], which was approved by the House on December ...

Velázquez voted Nay

Velázquez voted No

Velázquez voted No

Passed 304/117 on Jun 23, 2011.

The Leahy–Smith America Invents Act (AIA) is a United States federal statute that was passed by Congress and was signed into law by President Barack ...

Missed Votes

From Jan 1993 to Dec 2019, Velázquez missed 718 of 17,819 roll call votes, which is 4.0%. This is worse than the median of 2.1% among the lifetime records of representatives currently serving. The chart below reports missed votes over time.

We don’t track why legislators miss votes, but it’s often due to medical absenses and major life events.

Show the numbers...

Primary Sources

The information on this page is originally sourced from a variety of materials, including: