skip to main content

 
Rep. Parker Griffith

Former Representative for Alabama’s 5th District

Griffith was the representative for Alabama’s 5th congressional district and was most recently a Republican (2009-2010) and previously a Democrat (2009-2009). He served from 2009 to 2010.

Photo of Rep. Parker Griffith [R-AL5, 2009-2010]

Analysis

Ideology–Leadership Chart

Griffith is shown as a purple triangle in our ideology-leadership chart below. Each dot was a member of the House of Representatives in 2010 positioned according to our liberal–conservative ideology score (left to right) and our leadership score (leaders are toward the top).

The chart is based on the bills Griffith sponsored and cosponsored from Jan 4, 2005 to Dec 21, 2010. See full analysis methodology.

Bills Sponsored

Issue Areas

Griffith sponsored bills primarily in these issue areas:

Health (50%) Commerce (50%)

Recent Bills

Some of Griffith’s most recently sponsored bills include...

View All » | View Cosponsors »

Voting Record

Key Votes

Griffith voted Nay

Griffith voted Nay

Griffith voted Nay

Passed 240/179 on Jun 3, 2009.

Griffith voted Nay

Passed 250/177 on Jan 27, 2009.

The Lilly Ledbetter Fair Pay Act of 2009 (Pub.L. 111–2, S. 181) is a federal statute in the United States that was the first bill ...

Griffith voted Nay

Missed Votes

From Jan 2009 to Dec 2010, Griffith missed 150 of 1,655 roll call votes, which is 9.1%. This is much worse than the median of 3.1% among the lifetime records of representatives serving in Dec 2010. The chart below reports missed votes over time.

Show the numbers...

Primary Sources

The information on this page is originally sourced from a variety of materials, including: