skip to main content

 
Rep. Patricia Saiki

Former Representative for Hawaii’s 1st District

Saiki was the representative for Hawaii’s 1st congressional district and was a Republican. She served from 1987 to 1990.

Photo of Rep. Patricia Saiki [R-HI1, 1987-1990]

Analysis

Ideology–Leadership Chart

Saiki is shown as a purple triangle in our ideology-leadership chart below. Each dot was a member of the House of Representatives in 1990 positioned according to our liberal–conservative ideology score (left to right) and our leadership score (leaders are toward the top).

The chart is based on the bills Saiki sponsored and cosponsored from Jan 3, 1985 to Oct 27, 1990. See full analysis methodology.

Bills Sponsored

Issue Areas

Saiki sponsored bills primarily in these issue areas:

Taxation (27%) Government Operations and Politics (13%) International Affairs (13%) Environmental Protection (10%) Education (10%) Armed Forces and National Security (10%) Housing and Community Development (10%) Immigration (7%)

Recent Bills

Some of Saiki’s most recently sponsored bills include...

View All » | View Cosponsors »

Voting Record

Missed Votes

From Jan 1987 to Oct 1990, Saiki missed 79 of 1,843 roll call votes, which is 4.3%. This is on par with the median of 4.8% among the lifetime records of representatives serving in Oct 1990. The chart below reports missed votes over time.

Show the numbers...

Primary Sources

The information on this page is originally sourced from a variety of materials, including: