skip to main content

 
Rep. Paul Cook

Representative for California’s 8th District

pronounced pawl // kuuk

Cook is the representative for California’s 8th congressional district (view map) and is a Republican. He has served since Jan 3, 2013. Cook is next up for reelection in 2020.

Photo of Rep. Paul Cook [R-CA8]

Analysis

Legislative Metrics

Read our 2018 Report Card for Cook.

Ideology–Leadership Chart

Cook is shown as a purple triangle in our ideology-leadership chart below. Each dot is a member of the House of Representatives positioned according to our liberal–conservative ideology score (left to right) and our leadership score (leaders are toward the top).

The chart is based on the bills Cook has sponsored and cosponsored from Jan 6, 2015 to Oct 18, 2019. See full analysis methodology.

Ratings from Advocacy Organizations

Committee Membership

Paul Cook sits on the following committees:

Enacted Legislation

Cook was the primary sponsor of 5 bills that were enacted:

View All »

Does 5 not sound like a lot? Very few bills are ever enacted — most legislators sponsor only a handful that are signed into law. But there are other legislative activities that we don’t track that are also important, including offering amendments, committee work and oversight of the other branches, and constituent services.

We consider a bill enacted if one of the following is true: a) it is enacted itself, b) it has a companion bill in the other chamber (as identified by Congress) which was enacted, or c) if at least about half of its provisions were incorporated into bills that were enacted (as determined by an automated text analysis, applicable beginning with bills in the 110th Congress).

Bills Sponsored

Issue Areas

Cook sponsors bills primarily in these issue areas:

Public Lands and Natural Resources (41%) Armed Forces and National Security (18%) Crime and Law Enforcement (15%) Social Welfare (9%) International Affairs (6%) Energy (6%) Foreign Trade and International Finance (6%)

Recent Bills

Some of Cook’s most recently sponsored bills include...

View All » | View Cosponsors »

Voting Record

Key Votes

Cook voted Aye

Cook voted Aye

Cook voted No

Passed 218/208 on Jun 18, 2015.

This vote made H.R. 2146 the vehicle for passage of Trade Promotion Authority (TPA) for the Trans-Pacific Partnership (TPP) trade deal currently being negotiated. H.R. ...

Cook voted Yea

Passed 338/88 on May 13, 2015.

The USA Freedom Act (H.R. 2048, Pub.L. 114–23) is a U.S. law enacted on June 2, 2015 that restored in modified form several provisions of ...

Cook voted Yea

Passed 219/206 on Dec 11, 2014.

This bill became the vehicle for passage of the Consolidated and Further Continuing Appropriations Act, 2015 [pdf], which was approved by the House on December ...

Cook voted Aye

Cook voted Nay

Cook voted Nay

Cook voted Nay

Missed Votes

From Jan 2013 to Oct 2019, Cook missed 51 of 4,309 roll call votes, which is 1.2%. This is better than the median of 2.1% among the lifetime records of representatives currently serving. The chart below reports missed votes over time.

We don’t track why legislators miss votes, but it’s often due to medical absenses and major life events.

Show the numbers...

Primary Sources

The information on this page is originally sourced from a variety of materials, including: