skip to main content

 
Rep. Paul Gosar

Representative for Arizona’s 4th District

pronounced pawl // GOH-sahr

Gosar is the representative for Arizona’s 4th congressional district (view map) and is a Republican. He has served since Jan 3, 2013. Gosar is next up for reelection in 2020.

He was previously the representative for Arizona’s 1st congressional district as a Republican from 2011 to 2012.

Alleged misconduct & resolution

In February 2018, a resolution to reprimand Rep. Gosar for attempting to pressure Capitol Police via Twitter to arrest State of the Union 2018 guests he described as "illegal aliens" was tabled (i.e. failed) on party lines, 231-187. Several Democratic representatives brought undocumented immigrants who are currently part of the DACA program to the speech.

Jan. 30, 2018 Asked Capitol Police to arrest DACA recipients attending the 2018 State of the Union address.
Feb. 6, 2018 House of Representatives tabled resolution of reprimand, 231-187
Photo of Rep. Paul Gosar [R-AZ4]

Analysis

Legislative Metrics

Read our 2018 Report Card for Gosar.

Ideology–Leadership Chart

Gosar is shown as a purple triangle in our ideology-leadership chart below. Each dot is a member of the House of Representatives positioned according to our liberal–conservative ideology score (left to right) and our leadership score (leaders are toward the top).

The chart is based on the bills Gosar has sponsored and cosponsored from Jan 6, 2015 to Oct 18, 2019. See full analysis methodology.

Ratings from Advocacy Organizations

Committee Membership

Paul Gosar sits on the following committees:

Enacted Legislation

Gosar was the primary sponsor of 10 bills that were enacted. The most recent include:

View All »

Does 10 not sound like a lot? Very few bills are ever enacted — most legislators sponsor only a handful that are signed into law. But there are other legislative activities that we don’t track that are also important, including offering amendments, committee work and oversight of the other branches, and constituent services.

We consider a bill enacted if one of the following is true: a) it is enacted itself, b) it has a companion bill in the other chamber (as identified by Congress) which was enacted, or c) if at least about half of its provisions were incorporated into bills that were enacted (as determined by an automated text analysis, applicable beginning with bills in the 110th Congress).

Bills Sponsored

Issue Areas

Gosar sponsors bills primarily in these issue areas:

Public Lands and Natural Resources (33%) Immigration (16%) Government Operations and Politics (15%) Health (8%) Environmental Protection (8%) Water Resources Development (7%) Crime and Law Enforcement (7%) Energy (7%)

Recent Bills

Some of Gosar’s most recently sponsored bills include...

View All » | View Cosponsors »

Voting Record

Key Votes

Gosar voted Nay

Gosar voted Nay

Passed 338/88 on May 13, 2015.

The USA Freedom Act (H.R. 2048, Pub.L. 114–23) is a U.S. law enacted on June 2, 2015 that restored in modified form several provisions of ...

Gosar voted Nay

Passed 219/206 on Dec 11, 2014.

This bill became the vehicle for passage of the Consolidated and Further Continuing Appropriations Act, 2015 [pdf], which was approved by the House on December ...

Gosar voted No

Gosar voted No

Passed 304/117 on Jun 23, 2011.

The Leahy–Smith America Invents Act (AIA) is a United States federal statute that was passed by Congress and was signed into law by President Barack ...

Missed Votes

From Jan 2011 to Oct 2019, Gosar missed 363 of 5,915 roll call votes, which is 6.1%. This is much worse than the median of 2.1% among the lifetime records of representatives currently serving. The chart below reports missed votes over time.

We don’t track why legislators miss votes, but it’s often due to medical absenses and major life events.

Show the numbers...

Primary Sources

The information on this page is originally sourced from a variety of materials, including: